Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Marzec 2009 - Strona 2

Zasiedzenie

21.3.2009

W mieszkaniu własności PKP, w którym ja i moja rodzina zamieszkuje od ponad 50 lat. Ja od ponad 30 lat ze stałym zameldowaniem z umową przepisaną na mnie niedawno po śmierci najbliższych. Zameldowana jest siostra i jej synek -1.5 roku. Regularnie płacimy czynsz i opłaty. Przeprowadzamy remont (...)

Choroba zakaźna a wynagrodzenie chorobowe

20.3.2009

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie informujące, iż jest chory na chorobę zakaźną ok. 1 miesiąca. Czy pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenie z w/w tytułu czy 80% jak przy innych chorobach?

Wypadek podczas delegacji służbowej

20.3.2009

Pracownik w trakcie delegacji wieczorem spacerował po ulicy i został napadnięty i pobity. Nie wykonywał w tym czasie żadnych czynności związanych z czynnościami służbowymi. Czy takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy?

Zawiadomienie o kontroli

20.3.2009

PIH zapowiedział swoją kontrolę telefonicznie. Czy jest to właściwa forma, czy też powinni wysłać do mnie pismo?

Czas na prowadzwenie postępowania egzekucyjnego

19.3.2009

Wierzyciel złożył wniosek do komornika w sprawie dochodzenia swojej wierzytelności w 2004 r. Do tej pory komornik nie ściągnął długu od dłużnika. 1. Czy prawo reguluje czas jaki ma komornik na przeprowadzenie czynności egzekucyjnych? Jeśli tak - to jaki to jest czas na takie czynności. 2. (...)

Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem

19.3.2009

Wierzyciel z dłużnikiem doszli do porozumienia ustnego w sprawie zapłaty długu. Ustalono , że wierzyciel odstąpi od części długu w zamian za jednorazową wpłatę w krótkim terminie. Jak powinno wyglądać takie porozumienie ugody? Co powinna zawierać taka ugoda? Przez kogo powinna być podpisana (...)

Egzekucja dłużnika rzeczowego

19.3.2009

W wyniku podziału majątku wspólnego otrzymałam w udziale nieruchomość obciążoną hipoteką urzędu skarbowego za niezapłacone podatki ze spółki cywilnej mojego męża i jego kolegów. Jeśli urząd skarbowy uzyska przeciwko mnie jako dłużnikowi rzeczowemu tytuł wykonawczy, z czego będzie (...)

Zatrudnienie kierowcy na umowę zlecenie

19.3.2009

Firma chce podpisać umowę zlecenie z kierowcą , który będzie prowadził auto ciężarowe pow. 3,5 t. Czy dla takiego kierowcy należy zakupić tachograf , czy tego kierowcę obowiązuje ustawa o czasie pracy kierowcy i limit godzin pracy.

Odwołanie rady nadzorczej

19.3.2009

Spółka z o.o. powołała radę nadzorczą uchwałą zgromadzenia wspólników, przy czym odbyło się to bez aktu notarialnego i zgłoszenia do KRS, a ponadto spółka ta nie była zobowiązana do tworzenia rady na podstawie ksh /mała firma/. Rada działała przez jakiś czas. Jak formalnie (jakim (...)

Dowody do wniosku o zawezwanie do próby ugodowej

19.3.2009

Przygotuję wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. Czy do wniosku o zawezwanie do próby ugodowej należy załączyć dowody dokumentujące roszczenie, które ma być objęte ugodą - podobnie jak w przypadku pozwu? W ilu egzemplarzach złożyć wniosek?

Opłata sądowa od zawezwania do próby ugodowej

19.3.2009

Przygotowuję wniosek do próby ugodowej w sprawie zapłaty kwoty około 100.000 zł. Jaka jest wartość wpisu w takiej sprawie i jaka jest forma jego uiszczenia? Czy powinnam czekać na wezwanie sądu w tej sprawie, czy też powinnam uiścić wpis znaczkami sądowymi?

Złożenie świadczenia do depozytu sądowego

19.3.2009

Jeden z moich byłych najemców - po upływie okresu umowy nie opuścił nieruchomości mimo wezwań z mojej strony i przez cały czas użytkuje ją bezumownie. Umowa przewidywała taką sytuację i możliwość obciążenia 200% czynszem, jeśli nieruchomość nie zostanie opuszczona. Co miesiąc więc (...)

Pomoc sądowa a przesłuchanie strony

19.3.2009

Moja siostra otrzymała wezwanie do sądu położonego ponad 300 km od jej miejsca zamieszkania. Sprawa dotyczy nadania klauzuli wykonalności na siostrę za niespłacone zobowiązania jej męża z czasu, gdy prowadzili wspólne gospodarstwo domowe (obecnie mają rozdział wspólnoty małżeńskiej). (...)

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie

19.3.2009

Córka jest już po rozwodzie, ale dotychczas nie wniosła sprawy o podział majątku. Jedynym w zasadzie istotnym elementem tego majątku jest mieszkanie własnościowe, za które kredyt spłaca tylko córka. Zamiar jest taki, żeby mieszkanie sprzedać i spłacić kredyt, ale aby nie ponosić zbyt (...)

AC i OC a uszkodzona naczepa

19.3.2009

Firma logistyczna do wykonania przewozu towarów do sklepów swojej sieci zatrudnia przewoźników; naczepa jest własnością firmy logistycznej, ciągnik zapewnia wynajęty przewoźnik. Obie firmy związane są umową, z której wynika, że przewoźnik odpowiada za szkody wyrządzone z jego winy, ale (...)

Spłata długu rodziców przez dzieci

19.3.2009

Mój krewny doprowadził do powstania kilku bardzo z poważnych długów, których nie jest w stanie spłacić, ani obecnie, ani w najdalszej nawet przyszłości. Jeden z wierzycieli, należący do najbliższej rodziny, a posiadający prawomocny nakaz zapłaty przeciw temu krewnemu - grozi dochodzeniem (...)

Przejęcie długu i zbycie udziału w spadku

19.3.2009

Mąż mojej siostry od lat jest bardzo poważnie zadłużony u jednego z naszych bliskich kuzynów. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe po naszych krewnych, a postępowanie dotyczące naszych rodziców jest już zakończone. W wyniku tego zakończonego postępowania moja siostra uzyskuje spadek (...)

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe po rozwodzie

19.3.2009

Po rozwodzie spółdzielcze mieszkanie własnościowe (założona KW) zakupione na kredyt staje się współwłasnością obojga małżonków niezależnie od tego, że w chwili rozwodu kredyt nie był spłacony nawet w 10%. Małżonek nie ma zamiaru się wyprowadzić się, ani też żona nie jest w stanie (...)

Sprzedaż nakładów inwestycyjnych

19.3.2009

Przedsiębiorstwo państwowe, które powstało w 1990 roku z podziału jednego dużego przedsiębiorstwa na 3 mniejsze, jest w likwidacji od 1993 roku. Obecnie pozostało jedynie odzyskać od urzędu miasta nakłady inwestycyjne poniesione w okresie działania przedsiębiorstwa, bowiem grunt nie stanowił (...)

Pozew o zwrot nakładów

19.3.2009

Jako likwidator przedsiębiorstwa państwowego zamierzam wnieść pozew przeciw urzędowi miasta o zwrot nakładów poniesionych na budynki posadowione na gruncie stanowiącym obecnie własność Skarbu Państwa - tegoż urzędu miasta (w okresie ponoszenia nakładów nieruchomość była odpowiednią (...)

Ubezwłasnowolnienie brata

19.3.2009

Mój brat ma 59 lat, jest rencistą chyba II grupy i jeszcze pracuje w zakładzie pracy chronionej. Od dwóch lat mieszka sam w mieszkaniu po rodzicach, w sprawie którego rozpoczyna się w najbliższych dniach postępowanie spadkowe (mieszkanie stanowi część małej i bardzo starej i bardzo zrujnowanej (...)

Opieka nad dzieckiem po wniesieniu pozwu o rozwód

19.3.2009

Córka złożyła kilka dni temu pozew o rozwód i poinformowała o tym współmałżonka. Od tej chwili życie córki zamieniło się w piekło. Mąż robi awantury i ubliża córce w sposób absolutnie wyrafinowany, tak by stworzyć publicznie wrażenie jakoby to on był ideałem, a ona - wszystkim (...)

Zapłata za fakturę po ogłoszeniu upadłości

18.3.2009

W dniu 10 lutego 2009 roku dłużnik zapłacił nam za fakturę. Kilka dni później otrzymała postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku - postanowienie z dnia 09-02-2009 r. W dniu dzisiejszym otrzymałam pismo z kancelarii prawnej, będącej pełnomocnikiem dłużnika, (...)

Cesja roszczenia odszkodowawczego

18.3.2009

Czy jest możliwa cesja roszczenia odszkodowawczego (np. z racji niewykonania umowy bądź naruszenia jej postanowień) i czy sądem właściwym miejscowo może być wówczas ten właściwy dla siedziby zbywcy?

Licytacja komornika sądowego

18.3.2009

Sąd orzekł o zniesieniu współwłasności mieszkania. Ponieważ brak było ugody między współwłaścicielami nastąpi sprzedaż mieszkania w drodze licytacji przez komornika sądowego. Czy w takiej sytuacji współwłaściciel posiadający 6/10 udziałów może brać udział w licytacji i wykupić (...)

Pozorność umowy a upływ czasu

18.3.2009

Posiadam hipotekę przymusową na nieruchomości dłużnika. Jednak poprzedni właściciel wzywa mnie do wykreślenie hipoteki twierdząc, ze umowa przenosząca własność była nieważna z powodu pozorności. Umowa ta była zawarta przed notariuszem 12 lat temu. Czy jest jakiś graniczny termin od (...)

Tytuł prawny do zajmowanej kwatery wojskowej

18.3.2009

Zamieszkuję wraz z pełnoletnim synem w mieszkaniu kwaterunkowym będącym w zasobach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej . Lokal zajmuję jako wdowa po wojskowym otrzymując rentę rodzinną po zmarłym mężu. Swego czasu głośno było o możliwości wykwaterowania rencistów wojskowych z takich lokali (...)

Zrzeczenie się służebności

18.3.2009

Cztery lata temu moi rodzice nabyli mieszkanie M-4, w którym ustanowili wieczystą służebność dla mnie, męża i dwójki dzieci (obejmującą wspólnie 2 pokoje). 2 lata temu rozwiodłam się z mężem i wyprowadziłam z mieszkania wraz z dziećmi. Mąż utrzymuje, że skoro się wyprowadziłam (...)

Operat szacunkowy jako informacja publiczna

18.3.2009

Gmina wyceniła nieruchomość. W gminie znajduje się operat szacunkowy. Chcę uzyskać potwierdzone ksero, gdyż dokument ten nie jest chroniony, gdyż jest informacją publiczną i z tego co się orientuję istnieje orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku sygn. II SA/Gd/897/05, (...)

Minimalny okres trwania umowy

18.3.2009

Wynajmuje lokal mieszkalny najemcy na okres minimalny 12 miesięcy przy czym po po upływie tego terminu chciałbym aby umowa najmu została automatycznie przekształcona w umowę na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem. Czy wiążący będzie zapis w umowie stanowiący, iż \"umowę strony (...)

Praca w godzinach nocnych

17.3.2009

Pracownicy tzw. produkcyjni naszego zakładu pracują w systemie 3-zmianowym. Część z pracowników dostarczyła zaświadczania lekarskie, że ze względu na stan zdrowia nie mogą wykonywać pracy w godzinach nocnych. Są to zaświadczenia ich lekarzy "domowych" tj. pierwszego kontaktu. Czy pracodawca (...)

Zwrot oplat czynszowych

17.3.2009

Jestem lokatorem mieszkania, a nie jego właścicielem. Za użytkowanie mieszkania opłacam czynsz poprzez mój osobisty rachunek. Doszło do sporu z właścicielem. Czy mogę żądać od spółdzielni zwrotu czynszu na moje konto jako nienależnie wpłaconego. Dodam ze nie mam żadnej umowy z właścicielem (...)

Prawa autorskie do sprawozdania z działalności

17.3.2009

Instytut badawczo-rozwojowy (ustawa o jednostkach badawczo-rozwojowych) wydaje w formie książki Sprawozdanie ze swej działalności za ubiegły rok. Poszczególne działy przesyłają dane ze swej działalności naukowej, usługowej, szkoleniowej, i.in. Następnie jedna bądź dwie osoby scalają te (...)

Mandat radnego

17.3.2009

Radny został skazany przez Sąd Grodzki z art. 86 par.1 kw na karę grzywny. Czy radny straci mandat ?

Przedawnienie dotyczące ukarania bez biletu MZK

17.3.2009

W 2003 roku na jedną osobę wystawiono kilka mandatów za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej. Zadłużenie jest w windykacji w ZTM. Czy wszystkie mandaty są już przedawnione?

Stawka podatku rolnego i od gruntów

17.3.2009

Oznaczenia: K - użytki kopalne, N - nieużytek, dr - drogi. Osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej kupiła na podstawie umowy notarialnej tereny po byłej (niezrekultywowanej) odkrywce kopaliny pospolitej. Poprzedni właściciel ma obowiązek zrekultywowania tego terenu w kierunku (...)

Kurator spadku nieobjętego

17.3.2009

Budynek ma wyznaczonego kuratora spadku. Jest zamieszkały przez jednego lokatora, który nie płaci czynszu. Pozostałe lokale są puste. Nie przynosi on żadnych dochodów. Czy kurator może żądać od urzędu miasta pieniędzy na utrzymanie przedmiotowego budynku?

Podział kosztów we wspólnocie mieszkaniowej

16.3.2009

Wspólnota mieszkaniowa składa się z 60 lokali mieszkalnych. Wszystkie lokale zostały sprzedane przez developera i właściciele podpisali akty notarialne. Zarząd wspólnoty (wybrany spośród właścicieli) zarządza i administruje budynkiem. Jeden z członków wspólnoty przed zebraniem rocznym (...)

Wspólnota mieszkaniowa - jak pozbyć się wraków

16.3.2009

Wspólnota mieszkaniowa składająca się przykładowo z 60 lokali mieszkalnych (jeden budynek). Wspólnota ta znajduje się na zamkniętym ogrodzonym terenie należącym do kilku odrębnych wspólnot mieszkaniowych (nazwijmy to osiedlem). Na terenie osiedla znajdują się miejsca do parkowania - miejsca (...)

Zakaz montażu anteny satelitarnej na balkonach

16.3.2009

Wspólnota mieszkaniowa składająca się przykładowo z 60 lokali mieszkalnych. Wszystkie lokale zostały sprzedane przez developera/wykonawcę budynku i właściciele podpisali akty notarialne. Zarząd wspólnoty (wybrany spośród właścicieli) zarządza i administruje budynkiem. Jeden z członków (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika