Archiwum porad prawnych Maj 2009

Licencja nieprzekazywalna - non-transferable

30.5.2009

Firma X działa jako dostawca (provider) kompletnych systemów automatyki. W ramach podpisanego z Koksownią kontraktu firma X zakupiła (uiściła opłatę licencyjną) licencję na oprogramowanie inżynierskie dla celów dalszej odsprzedaży inwestorowi (Koksowni). Umowa licencyjna Producenta na oprogramowanie (...)

Czy obowiązuje postanowienie po uchyleniu decyzji

30.5.2009

W 2000 roku Starostwo powiatowe na wniosek strony wszczęło postępowanie w stosunku do decyzji ostatecznej pozwolenia na budowę. Wydało ono postanowienie o wszczęciu postępowania następnie drugie postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych i w końcu decyzję. Od decyzji było odwołanie do (...)

Zaświadczenie o dochodach męża

30.5.2009

Pracuję za granicą. Potrzebuję zaświadczenia o dochodach męża za kilka ostatnich lat. Mąż prowadzi w Polsce firmę, a rozlicza się w formie podatku zryczałtowanego. Urząd Skarbowy nie wystawi więc zaswiadczenia o dochodach. Co więc mogę przedstawią w Revenue w Irlandii? Co w powyższej (...)

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez matkę

29.5.2009

Mam 4 - miesięczną córeczkę, z którą mogę się spotykać raz na 2 tygodnie na 3 godziny, mam przysądzone alimenty 300 zł. Nie mam ograniczonych praw rodzicielskich, z moją dziewczyną nie żyjemy razem. Córka jest zameldowana u niej w domu, mieszka z rodzicami w okropnych warunkach 30m2. Na (...)

Ujawnienie wspólnika w KRS

29.5.2009

W dwuosobowej spółce z o.o. jeden z e wspólników posiada 13940 udziałów, drugi 60. W wyciągu z KRS ujawniony jest tylko wspólnik z większą ilością udziałów. Czy jest to prawidłowe, czy też w KRS jest błąd?

Zakup działki obciążonej prawem dożywocia

28.5.2009

Mam zamiar kupić działkę która jest (była ) obciążona prawem dożywocia. Mam do wglądu księgę wieczystą w której wpisane jest kilka działek (ta którą chce kupić również) .Do księgi wieczystej wpisane jest również dożywocie. Jestem w posiadaniu aktu notarialnego (wrzesień 2008) (...)

Data zbycia udziałów w spółce z o. o.

28.5.2009

Została sporządzona umowa zbycia części udziałów posiadanych przez wspólnika spółki z o. o. Umowa została sporządzona w dniu określonym w treści umowy jednak nie została podpisana przez strony umowy. Strony umowy umówiły się na potwierdzenie notarialne w ciągu tygodnia które nie doszło (...)

Podwyżka czynszu za lokal użytkowy

28.5.2009

Wynajęłam w 2007 r. pawilon firmie na czas określony 9 lat. W paragrafie o czynszu zawarliśmy kwotę z adnotacją o podwyżce raz w roku o wskaźnik GUS. W tym roku, w kwietniu w związku z podwyżką podatku od nieruchomości podniosłam czynsz o wskaźnik GUS czyli 4 %, co dało podwyżkę 80 zł. (...)

Pozbycie się słupa energetycznego z działki

28.5.2009

Otrzymałam w darowiźnie dom od mojej mamy. Na działce stoi wielki betonowy słup energetyczny, linie wysokiego napięcia przechodzą metr od domu. Mam tej sytuacji dosyć i chce uregulować te sprawy. Kiedyś gdy mama zażądała od ZE usunięcia słupa powiedzieli, że widocznie 30 lat temu poprzedni (...)

Odszkodowanie od firmy budowlanej

28.5.2009

Wynajmuje pawilon. Właściciel wynajął firmę budowlana w celu rozbudowy całego obiektu, głównie nad moim pawilonem. Firma budowlana dokonała wielu zniszczeń: zbiła moje reklamy, wyrwała kable, spaliła cześć instalacji, zalała pawilon. Właściciel nie chce odpowiadać za szkody. Szef firmy (...)

Naruszenie nietykalności osobistej

28.5.2009

Jestem zarządcą nieruchomości prywatnej. Nadzoruję między innymi pracę dozorcy na terenie posesji. Gospodarz domu powiadomił mnie dziś, że rezygnuje ze swojej pracy. Przyznał, iż obawia się o swoje zdrowie i życie, bo został zaatakowany przez jednego z moich lokatorów (dosłownie został (...)

Postępowanie eksmisyjne

28.5.2009

Lokator nie płaci za używanie lokalu - umowa najmu między dwoma osobami prywatnymi. Za pierwsze 3 okresy płacił tylko zaliczkowo (ok. 50%). Za 4-ty okres rozliczeniowy nie płaci w ogóle , nie odbiera telefonów , nie otwiera drzwi do mieszkania a wiadomo że w nim przebywa. Czy ma znaczenie w (...)

Jaki termin na wypłatę dywidendy w spółce z o. o.?

28.5.2009

W Spółce z o.o. zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy. Czy termin wypłaty dywidendy może być dowolnie określony przez zgromadzenie wspólników, czy jest jakiś maksymalny okres czasowy kiedy musi by wypłacona dywidenda, np. 14 dni od podjęcia uchwały o wypłacie (...)

Sprzeciw od wyroku nakazowego - wykroczenie

28.5.2009

Mój samochód użytkuje wypożyczalnia samochodów na podstawie umowy dzierżawy. W styczniu b.r. otrzymałem korespondencję o przesłanie informacji kto użytkował ten pojazd w danym dniu z uwagi na zarejestrowanie przekroczenia prędkości przez fotoradar. Wysłałem informację by kontaktować (...)

Kto powinien podpisać umowę najmu

27.5.2009

Wspólnik - członek zarządu spółki z o.o. chce wynająć na potrzeby działalności spółki lokal będący jego własnością. Kto powinien podpisać umowę aby umowa wynajmu była prawnie wiążąca?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika