Jaki termin na wypłatę dywidendy w spółce z o. o.?

Pytanie:

"W Spółce z o.o. zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy. Czy termin wypłaty dywidendy może być dowolnie określony przez zgromadzenie wspólników, czy jest jakiś maksymalny okres czasowy kiedy musi by wypłacona dywidenda, np. 14 dni od podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy? Co w przypadku braku w uchwale o wypłacie dywidendy ustalenia dnia dywidendy, a więc daty zgodnie, z którą wspólnicy na dany dzień będą objęci wypłatą dywidendy, czy wówczas przyjmuje się domyślnie np. dzień wejścia w życie tej uchwały, dzień odbycia zgromadzenia wspólników, dzień wypłaty dywidendy?"

Odpowiedź prawnika: Jaki termin na wypłatę dywidendy w spółce z o. o.?

Zgodnie z przepisem art.193 § 4 ksh, dzień wypłaty dywidendy musi zostać określony w uchwale wspólników. Jeśli wspólnicy nie podjęli na zgromadzeniu (lub poza nim- w głosowaniu pisemnym) decyzji o dacie wypłaty, wówczas uprawnienie do ustalenia dnia wypłaty dywidendy przechodzi na zarząd.

Termin wypłaty dywidendy może być również ustalony w samej umowie spółki. W braku jednak takich postanowień należy stosować art. 455 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dywidenda staje się wymagalna niezwłocznie po wezwaniu przez wspólnika spółki do zapłaty.

Należy również zwrócić uwagę na przedstawiany w komentarzach do wymienionego artykułu pogląd, że niedopuszczalne należy uznać określenie w umowie spółki bądź uchwale o podziale zysku odległego terminu wypłaty dywidendy, tj. znacznie dłuższego niż czas niezbędny do przygotowania wypłaty. W braku stosownych regulacji Kodeksowych za wyznacznik można tu uznać zwyczaje ustalone w praktyce obrotu , z których wynika, że termin wypłaty dywidendy nie powinien przypadać później niż na trzy miesiące od dnia podjęcia uchwały o podziale zysku (zob. S. Sołtysiński, w: Sołtysiński S., Szajkowski A., Szumański A., Szwaja J. ,  Kodeks spółek handlowych. Tom II. Komentarz do artykułów 151-300 , Warszawa 2002, s. 312-313).

Odnośnie braku ustalenia dnia dywidendy w uchwale wspólników, powołać się należy na treść art. 193 § 2 ksh, zgodnie z którym dzień dywidendy nie może przypadać później niż dwa miesiące od dnia podjęcia wspomnianej uchwały. Co do zasady jednak, w braku jakichkolwiek odmiennych postanowień, będzie to dzień podjęcia uchwały o jej wypłacie, na co wskazuje przepis art. 193 § 1 ksh.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika