Naruszenie nietykalności osobistej

Pytanie:

"Jestem zarządcą nieruchomości prywatnej. Nadzoruję między innymi pracę dozorcy na terenie posesji. Gospodarz domu powiadomił mnie dziś, że rezygnuje ze swojej pracy. Przyznał, iż obawia się o swoje zdrowie i życie, bo został zaatakowany przez jednego z moich lokatorów (dosłownie został potrząśnięty przez najemcę jednego z lokali mieszkalnych poprzez uchwycenie oburącz za kurtkę) z powodu domniemanego uszkodzenia samochodu lokatora przez niego. Czy lokator nie naruszył nietykalności osobistej mojego dozorcy? Nie doszło na szczęście do uszkodzenia ciała, ale straciłam osobę, która zajmowała się utrzymaniem porządku na terenie nieruchomości. Już teraz wiem, że moje koszty utrzymania w czystości posesji znacznie wzrosną. Obawiam się kolejnych takich wybryków lokatora. Czy w tej sytuacji mam prawo nie przedłużać z nim umowy na najem lokalu? Termin umowy kończy się pod koniec czerwca 2009 roku. Co grozi temu lokatorowi za takie zachowanie?"

Odpowiedź prawnika: Naruszenie nietykalności osobistej

Jeśli chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej, to jest ono karane przez art. 217. § 1 kodeks karnego, który stanowi, iż: Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.  

 

W tej sytuacji nie ma wątpliwości, iż doszło do naruszenia nietykalności cielesnej dozorcy. Jako przykłady działania uznanego za takie naruszenie są podawane między innymi: „uszczypnięcie, ukłucie szpilką, ciągnięcie za włosy lub za ubranie, oplucie, oblanie płynem lub nieczystościami, obcięcie włosów, brody lub wąsów, pokrycie ciała farbą, podstawienie nogi, pocałowanie kogoś bez jego zgody" (Szwarczyk Maciej, Michalska-Warias Aneta, Piórkowska-Flieger Joanna, Bojarski Tadeusz (red.) Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, ss. 784).

 

Tym bardziej za przyjęciem naruszenia nietykalności cielesnej przemawiać może to, że potrząsanie ludźmi nie stanowi ogólnie przyjętego sposobu załatwiania sporów dotyczących samochodów.

 

Należy jednak pamiętać o treści par. 2 art. 217 kk, zgodnie z którym jeśli zachowanie naruszającego było sprowokowane przez pokrzywdzonego, to sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

 

Po drugie występek z art. 217 jest przestępstwem prywatnoskargowym, tzn. dla jego ścigania konieczny jest prywatny akt oskarżenia sporządzony przez samego pokrzywdzonego (nie zaś przez organ procesowy, tzn. prokuraturę), który następnie musi być popierany przed sądem przez samego pokrzywdzonego.

 

Jeśli chodzi o umowę najmu, to jeśli jest ona zawarta na czas oznaczony (a tak wynika z pytania), to nie ma Pan MsoNormal, li.MsoNormal, p.MsoNormal no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US; .MsoChpDefault export-only; mso-default-props:yes; font-size:12.0pt; mso-ansi-font-size:12.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US; .MsoPapDefault export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%; @page Section1 612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0; p.Section1 Section1; --> (a raczej właściciel nieruchomości, którą Pan zarządza) obowiązku przedłużania takiej umowy. Nie wchodzą tu także w grę przepisy chroniące przed wypowiedzeniem umowy najmu z ustawy o ochronie praw lokatorów (art. 11 tej ustawy), gdyż nie jest to wypowiedzenie, umowa wygasa sama ze względu na upływ czasu. Należy tylko pamiętać o tym, że jeśli umowa zawiera klauzulę o jej przedłużeniu (tzw. np.: „jeśli żadna ze stron nie złoży odpowiedniego oświadczenia woli najpóźniej miesiąc przed zakończeniem umowy, to ulega ona automatycznemu przedłużeniu na następny rok"), to odpowiednio wcześniej złożyć o odpowiednie oświadczenie woli najemcy, aby umowa nie uległa przedłużeniu wbrew Pana woli.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika