Zmuszenie nowego zarządu do wpisu w KRS

Pytanie:

"Sprzedałam udziały spółki z o.o. jednoosobowej ponad rok temu. Zostałam odwołana z funkcji prezesa. Przed sprzedażą udziałów złożyłam wniosek do KRS-u i dokonałam opłaty w związku z przeprowadzaną w tym czasie likwidacją spółki. Sąd w miesiącu, w którym sprzedawałam udziały wezwał spółkę do uzupełnienia braków, nowy zarząd postanowił wycofać wniosek dotyczący likwidacji i odebrał opłatę z sądu. Ponieważ likwidacja została odwieszona i firma jest nadal prowadzona, w związku z czym likwidacja nie została zapisana w KRS-ie. Do dnia dzisiejszego nowy zarząd nie zmienił danych w KRS-ie. Moje nazwisko - jako prezesa zarządu - widnieje nadal w KRS-ie oraz stary adres. Firma obecnie działa w innym mieście. Wysłałam informację do KRS-u, US, ZUS-u o zmianie zarządu. Sąd ukarał nowy zarząd kara 500 zł, ale dane mimo tego nie zostały nadal zmienione. Wysłałam do nowego prezesa wezwanie listem poleconym i postraszyłam sądem, ale jak narazie to też nie odniosło skutku. W czasie rozmowy telefonicznej zarząd poinformował mnie, że do spółki miał wejść nowy inwestor, jednak się rozmyślił, teraz wszedł inny inwestor i dane będą w KRS-ie zmienione. W jaki sposób mogę zmusić nowy zarząd do zmiany danych w KRS-ie jeśli tego nie zrobią? "

Odpowiedź prawnika: Zmuszenie nowego zarządu do wpisu w KRS

Były członek zarządu nie dysponuje bezpośrednią możliwością zmuszenia nowego zarządu do zgłoszenia zamiany w KRS-ie. W tym zakresie pewne możliwości posiada sąd rejestrowy. Zgodnie z ustawą o KRS, sąd po nałożeniu grzywny na zobowiązanych może ją ponawiać.
Jeżeli grzywny nie odniosą skutku w postaci złożenia wniosku o wykreślenie starego zarządu i wpisanie nowego, a więc w rejestrze będzie wpis niezgodny z rzeczywistym, zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o KRS, sąd rejestrowy wykreśla ten wpis z urzędu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd rejestrowy może dokonać z urzędu wpisu danych odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy, o ile dokumenty stanowiące podstawę wpisu znajdują się w aktach rejestrowych, a dane te są istotne.

W związku z powyższym, były członek zarządu powinien interesować się jakie są działania sądu rejestrowego, a w szczególności czy została nałożona kolejna grzywna (dopiero bowiem ponowne nałożenie grzywny będzie uprawniało sąd rejestrowy do wykreślenia z urzędu). Jeżeli i ta grzywna nie przymusiła członków zarządu do działania, a sąd nie wykreślił wpisu z urzędu, można napisać stosowne pismo, w którym należy wskazać, że zaistniały przesłanki do wykreślenia wpisu urzędu. Z kolei, jeżeli sąd nie nałożył kolejnej grzywny, można złożyć pismo o jej ponowne nałożenie lub spróbować od razu wnosić o wykreślenie wpisu z urzędu. W piśmie należy podkreślić, że zarząd, pomimo grzywny nie wykonuje nadal obowiązków, o które jest wzywany. Jeżeli sąd będzie ignorował pisma, można udać się do przewodniczącego wydziału KRS na rozmowę i przedstawić swój problem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika