Wyodrębnienie lokalu

Pytanie:

"W kamienicy, w której nabyłem mieszkanie sprzedający wydzielił strych i pomieszczenia piwniczne jako odrębne lokale nie adoptując tych pomieszczeń w rzeczywistości (nie prowadząc żadnych przebudów, remontów itd.) i teraz nie stanowią one części wspólnej nieruchomości jak w innych budynkach. Czy miał do tego prawo? Czy takie praktyki nie kłócą się z aktami prawnymi bądź orzecznictwem? "

Odpowiedź prawnika: Wyodrębnienie lokalu

Zgodnie z ustawą o własności lokali, aby dane pomieszczenie mogło zostać uznane za odrębny lokal, stanowiący przedmiot osobnego prawa własności, musi być to lokal samodzielny (art. 2 ust. 1 tej ustawy). Pojęcie samodzielności precyzuje ust. 2 tego samego artykułu. Nigdzie nie jest powiedziane, iż konieczna jest przebudowa/adaptacja pomieszczenia, aby był on samodzielny.

Dla wyodrębnienia lokalu konieczne jest, aby jego samodzielność została stwierdzona przez starostę (jako organ administracji budowlano - architektonicznej) w formie specjalnego zaświadczenia (art. 2 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy). Jeśli właściciel kamienicy uzyskał takie zaświadczenie, oznacza to, iż wskazane pomieszczenia (na strychu, w piwnicy), zostały uznane za spełniające przesłankę samodzielności. W przeciwnym wypadku (gdyby właściciel nie dysponował wspomnianym zaświadczeniem) sąd odmówiłby wpisania tych nowych lokali do księgi wieczystej, co jest przesłanką konieczną dla ich wyodrębnienia (powstania odrębnej własności lokalu). W  postanowieniu Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 3 października 2000 r. I CKN 940/2000 sąd stwierdził, iż:  „Sąd wieczystoksięgowy odmówi wpisu prawa własności lokalu, jeżeli do wniosku nie zostanie dołączony dokument, który daje podstawy do stwierdzenia spełnienia wymagań co do faktu samodzielności lokalu." (dokumentem takim jest zgodnie z ustawą właśnie zaświadczenie starosty).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika