Czasowe zaprzestanie wynajmu lokalu a amortyzacja

Pytanie:

"Czy wynajmujący może wliczać w koszty najmu mieszkania amortyzację, kiedy będzie wynajmował to mieszkanie w różnych terminach, np. od 15.II.2006 r. do 30.VII.2006 r., przerwa w wynajmie do 12.X.2006 r., po czym znowu zacznie wynajmować mieszkanie. Czy w ten sposób będzie mógł wliczać w koszty amortyzację i jakie konsekwencje podatkowe poniesie w chwili sprzedaży mieszkania?"

Odpowiedź prawnika: Czasowe zaprzestanie wynajmu lokalu a amortyzacja

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, czy czasowe zaprzestanie wynajmu lokalu powoduje, że należy przerwać amortyzację albo że dokonywane odpisy nie są kosztem uzyskania przychodu.

Art. 22c pkt 5 wskazanej wyżej ustawy stanowi jedynie, że nie amortyzuje się składników majątku nie używanych na skutek zaprzestania działalności, w której były używane. Ich amortyzację należy zakończyć, począwszy od miesiąca następującego po tym, w którym podatnik zaprzestał tej działalności.

W literaturze wskazuje się jednak, że jeśli podatnik nie zaprzestał działalności w zakresie najmu, a środek trwały jest tylko czasowo niewykorzystywany, to podatnik ma możliwość naliczania od niego odpisów amortyzacyjnych. Skoro z założenia lokal nadal ma służyć działalności w zakresie najmu (nie jest wykorzystywany do innych celów), nie trzeba przerywać amortyzacji.

Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Jak stwierdził Urząd Skarbowy w Zgierzu w piśmie z 11 marca 2005 r. (sygn. I-1/415/4/05), nie ma podstaw do nieuznania za koszt odpisu amortyzacyjnego za okres, kiedy określona część powierzchni nie jest wynajmowana, lub uznania za koszt jedynie części odpisów amortyzacyjnych. Taka sytuacja mogłaby mieć miejsce tylko wtedy, gdyby część budynku podatnik przeznaczył na cele działalności gospodarczej, a pozostałą użytkował na cele prywatne albo inne niezwiązane z działalnością, lub gdyby budynek w ogóle przestał służyć tej działalności.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika