Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Moment powstania przychodu

Pytanie: Czy jeśli sprzedaję usługę w roku 2005, ale termin płatności wystawiam na przyszły rok 2006 to czy podatek od tej usługi płacę w roku bieżącym,czy w przyszłym? Czy fakturę mogę wystawić przy uzyskaniu opłaty w przyszłym roku? Czy w takiej sytuacji wystarczy sporządzić umowę, gdzie będzie zawarty odpowiedni zapis, mimo to ze klient z usługi będzie korzystał już w roku 2005?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W pytaniu nie określono czy podatnikiem jest osoba fizyczna, czy prawna. Należy jednak zaznaczyć, iż zasady rozliczania przychodów w czasie są analogiczne dla obu rodzajów podatników. Podstawowe reguły dotyczące momentu powstania przychodu określają art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof) oraz art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pdop). Momentem powstania przychodu jest co do zasady dzień wystawienia faktury (rachunku). Lecz samo wystawienie faktury VAT czy rachunku nie ma formy dowolności, lecz jest ściśle określone przepisami prawnymi. Ordynacja podatkowa i inne przepisy wykonawcze (rozporządzenia) regulują kwestie wystawiania rachunków, zaś podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i będący podatnikami podatku VAT mają obowiązek wystawiać faktury VAT w terminie nie późniejszym niż do 7 dni od daty wykonania usługi (sprzedaży towaru). W przypadku, gdy podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż do 7-go dnia następnego miesiąca (tzw. usługi ciągłe).

Jeśli jednak podatnik nie wystawi faktury (rachunku) w przewidzianych terminach, przychód i tak powstaje nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym:

  • wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe,

  • wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty,

  • otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
    Inaczej mówiąc - przy działalności gospodarczej przychodem są co do zasady kwoty należne, choć jeszcze nie otrzymane. Wyjątkiem są przychody uzyskiwane z umów najmu, dzierżawy, leasingu - tu naliczenie przychodu następuje w dacie wymagalności należności z tych umów.

Natomiast w przypadku dostawy energii elektrycznej, cieplnej i gazowej, świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiowych, usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekowej i odpadowej, przychód powstaje w dacie terminu zapłaty należności na rzecz usługodawcy.
 
Szczególny moment powstania przychodu należnego ustawodawca przewidział w art. 14 ust. 1f pdof. Przychód powstanie w dacie wystawienia faktury, jeśli podatnik:
- jest podatnikiem podatku od towarów i usług i nie korzysta ze zwolnienia z tego podatku,
- prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów,
- zgodnie z odrębnymi przepisami, ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury.

Przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

Oznacza to dla podatnika spełniającego te warunki, iż w sytuacji w której nie wystawi faktury VAT w przepisanym terminie, to przychód powstanie w dniu, w którym faktura powinna być wystawiona, a nie w miesiącu wykonania usługi czy dostawy towaru.
Jednakże zasada ta jednak nie ma zastosowania do wykonanych usług czy dostawy towaru mającej miejsce w grudniu danego roku podatkowego. Pomimo wystawienia faktury w styczniu roku następnego, przychód z niej wynikający, powinien być doliczony do roku wykonania usługi.
 
Swoboda zawierania umów w działalności gospodarczej nie oznacza możliwości wykluczenia bądź zmiany obowiązujących bezwzględnie przepisów prawa podatkowego. Umowa może dowolnie kształtować stosunek prawny łączący strony, lecz jej zapisy regulujące kwestie mające wpływ na moment powstania przychodu mogą być uznane przez organy podatkowe za nieważne.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Moment powstania przychodu

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 6
  • 0
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.
  • Szumny Krzysztof

    ocena usługi:

    Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
  • alutka123456

    ocena usługi:

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

  • Data powstania przychodu z najmu

    Data wystawienia faktury: 05.01.2007, treść faktury (czynsz dzierżawy za m-c styczeń), data sprzedaży 05.01.2007 (umowa najmu zawiera zapis - termin zapłaty 10 dni od (...)

  • Moment powstania przychodu

    W ramach prowadzonej działalności sprzedaję wraz z montażem produkty znanej firmy. Oprócz marży za towar otrzymuję zwrot za eksploatację prywatnego samochodu. Dn. (...)

  • Przychód w 2007 w usługach ciągłych

    Podatnik świadczy usługi ciągłe w prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów. Zgodnie z zawartymi umowami, klienci dostarczają dokumenty księgowe za dany miesiąc np. (...)

  • Moment opodatkowania przychodów z najmu

    Zawiązałam umowę na wynajem pomieszczenia dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Najemca zobowiązany jest do płacenia za wynajem na podstawie otrzymanej (...)

  • Moment powstania przychodu

    Prowadzę działalność gospodarczą rozliczaną na podstawie k.p.r. Mam spisaną umowę agencyjną z kontrahentem na prowadzenie działalności, która w przeważającej (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane