Rezygnacja zarzÄ…du z wynagrodzenia

Pytanie:

"Zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powołało spośród swoich członków wieloosobowy zarząd. Członkom zarządu przyznano wynagrodzenie. Jednak w związku z pogarszająca się sytuacją finansową Spółki, Zarząd podjął uchwałę o czasowym wstrzymaniu wypłaty wynagrodzenia. Zaległe wynagrodzenie, na mocy uchwały wspólników, miało być wypłacone, gdy tylko pozwoli na to sytuacja finansowa Spółki. Od chwili wstrzymania wypłat Spółka tworzyła rezerwy na przyszłe wypłaty wynagrodzeń Zarządu. Rezerwy te nie były dla Spółki kosztami uzyskania przychodu. Ponieważ sytuacja Spółki nie poprawiła się na tyle, aby wypłata wszystkich wynagrodzeń była realna, Zarząd podjął uchwałę o rezygnacji z części wynagrodzenia. Spółka rozwiązała stosowną część rezerwy. Czy w sytuacji, kiedy rezerwa dotyczy wynagrodzenia przyznanego zarządowi uchwałą wspólników i czasowo wstrzymanego, rozwiązanie tej rezerwy na skutek rezygnacji Zarządu z wynagrodzenia stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?"

Odpowiedź prawnika: Rezygnacja zarządu z wynagrodzenia

W przypadku rezygnacji z wynagrodzenia przez członków zarządu, którym wynagrodzenie to zostało przyznane zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych i umową spółki (na które ponadto spółka tworzyła rezerwę) mamy do czynienia z przysporzeniem majątkowym po stronie spółki, kosztem członków zarządu, którym takie wynagrodzenie by przysługiwało.

Przysporzenia takie niestety na ogół są opodatkowane. Nie będzie to jednak przychód z tytułu rozwiązanej rezerwy (art. 12 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), gdyż w szczególności rezerwy te nie były uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ponieważ jednak czÅ‚onkowie zarzÄ…du faktycznie mieli roszczenie o wypÅ‚atÄ™ im wynagrodzenia, ich rezygnacja bÄ™dzie w istocie stanowić dla spółki umorzenie zobowiÄ…zania. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 wskazanej wyżej ustawy, przychodem spółki bÄ™dzie wartość umorzonych zobowiÄ…zaÅ„. Jak podkreÅ›liÅ‚ Naczelny SÄ…d Administracyjny - OÅ›rodek Zamiejscowy w Katowicach w wyroku z dnia 28 marca 2003 r. (I SA/Ka 2342/2001): „Ten bowiem przepis przesÄ…dza o tym, że na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych do przychodów zalicza siÄ™ wartość umorzonych zobowiÄ…zaÅ„. Umorzenie zobowiÄ…zaÅ„ skutkuje ich zmniejszeniem lub zlikwidowaniem w stosunku do wierzyciela. Brzmienie tego przepisu pozwala jednoczeÅ›nie na wniosek, w myÅ›l którego umorzona część zobowiÄ…zania podlega zaliczeniu do przychodów bez wzglÄ™du na sposób jego umorzenia, jak również charakter. (...)” SÄ… oczywiÅ›cie wyjÄ…tki od zaliczenia umorzonych zobowiÄ…zaÅ„ do przychodów (zauważone również przez SÄ…d w powyższym orzeczeniu), jednak nie majÄ… one zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika