Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Samochód ciężarowy do 3,5 t z homologacją

Pytanie: Zamierzam kupić samochód do 3,5 t ciężarowy z kratką, posiadający homologację, ale nie spełniający wymogów wydania zaświadczenia ze stacji diagnostycznej. Czy w związku z grudniowym wyrokiem ETS - będe mógł odliczyc VAT od zakupu tego samochodu, oraz później od jego paliwa? Polskie przepisy chyba nie są jeszcze zmienione w stosunku do wyroku ETS.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jak wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 grudnia 2008 r. (sygn. C-414/07), w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej ustawodawca nie mógł wprowadzić bardziej rygorystycznych zasad odliczania VAT, niż te, które obowiązywały 30 kwietnia 2004 r. Nie miał także prawa zaostrzać ich później. Oznacza to, że podatnicy, którzy po 1 maja 2004 r. eksploatowali tzw. samochody z kratką, mogli obniżyć podatek należny o VAT wynikający z faktur za paliwo. Wyrok ten powinien pozwolić przedsiębiorcom odzyskać nieodliczony wcześniej podatek.

Jeżeli jednak przedsiębiorca chce dziś odliczać VAT od samochodu i paliwa, jego pojazd musi mieć nie tylko kratkę, ale i homologację na samochody ciężarowe. Wyjątkiem są auta kupione przed 1 stycznia 2001 roku.

Należy bowiem pamiętać, że do 30 kwietnia 2004 r. obowiązywał przepis, zgodnie z którym, żeby móc odliczać VAT, należało mieć samochód z homologacją producenta lub importera wymaganą dla samochodów innych niż osobowe. Nie wystarczyło więc samo zamontowanie kratki i zmiana wpisu w dowodzie rejestracyjnym (§ 10 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 22 marca 2002 r., DzU nr 27, poz. 268 ze zm.). Taki wymóg został wprowadzony trzy lata wcześniej, 1 stycznia 2001 r.

Podatnicy, którzy chcieliby dziś odliczać VAT zawarty w cenie pojazdu i paliwa, muszą mieć świadectwo homologacji, z którego będzie wynikać, że samochód nie jest osobowy. Potwierdza to zresztą komunikat Ministerstwa Finansów wydany po orzeczeniu ETS (dostępny na stronie internetowej: www.mofnet.gov.pl).

Warto przeczytać: ETS o prawie odliczenia VAT-u od paliwa!

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Samochód ciężarowy do 3,5 t z homologacją

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 6
  • 8
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości Pisz wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska

Porady prawne

  • Podatek akcyzowy i VAT

    Czy zakup samochodu osobowego przez firmę posiadającą VAT UE na terenie UE z niemiecką homologacją na ciężarowe zwalnia z naliczenia akcyzy oraz czy podatek VAT naliczony (...)

  • Wydanie świadectwa homologacji

    Posiadam w naszej firmie samochód dostawczy Sprinter i samochód ''ciężarowy'' Skoda Octavia czy od nowego roku muszę udać się do stacji diagnostycznej po wydanie homologacji?

  • Homologacja samochodu ciężarowego

    Do spółki cywilnej aportem został wniesiony samochód ciężarowy marki Citroen Berlingo, z jednym rzędem siedzeń i ewidentnym odzieleniem części do przewozu towarów. (...)

  • Samochód ciężarowy bez homologacji

    Zamierzam kupić samochód Opel Zafira z homologacją na 4 osoby. Samochód ten produkowany jest u nas w kraju. Nie spełnia norm zaświadczenia ze stacji diagnostycznej VAT-1, (...)

  • Zmiana samochodu z ciężarowego na osobowy a VAT

    Firma w roku 2003 zakupiła samochód FORD Mondeo z homologacją ciężarową z odpowiednim wpisem do dowodu rejestracyjnego. Przy zakupie odliczyła podatek VAT. Według (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane