Kompensata długu z wierzytelnością pracowniczą

Pytanie:

"Mam dłużnika, który pracuje na umowę o pracę, ale oficjalnie pobiera najniższe wynagrodzenie, a więc wolne od zajęcia komorniczego. Moja wierzytelność stwierdzona jest sądowym tytułem wykonawczym i nie jest objęta ustawowym zakazam cesji (jest to dług związany z nieuiszczeniem przez dłużnika zapłaty za towar, w ramach prowadzonej kiedyś działalności gospodarczej). Czy pracodawca tego dłużnika mógłby, kupiwszy ode mnie tę wierzytelność, dokonać potrącenia ze swoim zobowiązaniem wobec pracownika z tytułu wynagrodzenia, którego nie wypłaciłby mu przez kilka miesięcy?"

Odpowiedź prawnika: Kompensata długu z wierzytelnością pracowniczą

Stosownie do treści art. 498 § 1 kodeksu cywilnego, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

W przypadku opisanym w pytaniu potrącenie wierzytelności w proponowanym brzmieniu będzie niedopuszczalne. Pracodawca ma obowiązek wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia. Zapłata wynagrodzenia za pracę kształtuje treść stosunku prawnego łączącego pracodawcę i pracownika i decyduje o tym, że treść danego stosunku prawnego zakwalifikować można jako stosunek pracy. Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Potrącenia z wynagrodzenia o pracę na rzecz pracodawcy, bez tytułu wykonawczego i postępowania egzekucyjnego, mogą być dokonywanie wyłącznie za zgodą pracownika i tylko do określonego limitu (art. 91 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika