Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Niespełnianie kwalifikacji wymaganych do zatrudnienia w podmiocie leczniczym

Pytanie: Co dzieje się w przypadku pracowników, którzy są zatrudnieni w publicznych zakładach opieki zdrowotnej na podstawie dotychczasowych przepisów, ale zgodnie z rozporządzeniem z dnia 20 lipca 2011 r. przestali spełniać wymagane kwalifikacje?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W tej sytuacji zastosowanie znajduje art. 50 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej, który upoważnia Ministra właściwego do spraw zdrowia do unormowania w drodze rozporządzenia kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach niebędących przedsiębiorcami, kierując się bezpieczeństwem pacjentów oraz potrzebą zapewnienia efektywności zatrudnienia. Doktryna zwraca uwagę na niekonsekwentne postępowanie ustawodawcy w zakresie sformułowania przytoczonego przepisu: Przepis ten nakłada na kierownika podmiotu leczniczego obowiązek zatrudniania pracowników posiadających kwalifikacje odpowiednie do zajmowanego stanowiska, które to określi MZ. Poza stanowiskami wskazanymi w tym rozporządzeniu decyzja co do kwalifikacji pozostałych pracowników należy do kierownika. W tym kontekście wypada zauważyć, iż podmioty lecznicze mające status przedsiębiorcy nie będą związane normami określającymi kwalifikacje ich pracowników. Nie budzi oczywiście wątpliwości, iż świadczeń zdrowotnych w takich podmiotach udzielać mogą wyłącznie osoby wykonujące odpowiedni zawód medyczny, niemniej zaskakuje tak odmienne podejście ustawodawcy do tej problematyki. Budzi wątpliwości u komentującego, czy takie rozwiązanie służy bezpieczeństwu pacjentów podmiotów leczniczych będących przedsiębiorcami1. Z jednej więc strony przedsiębiorcy prowadzący działalność leczniczą nie muszą stosować się do wymogów wspomnianego rozporządzenia w zakresie kwalifikacji pracowników, z drugiej jednak strony pracownik do wykonywania zawodu musi spełniać warunki wymienione w tym właśnie rozporządzeniu.

Jednocześnie bardzo ważna regulację stanowi § 3 omawianego rozporządzenia stanowiący, że: Pracownik zatrudniony w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia [tj. 22 lipca 2011 r. - przyp. red.], nieposiadający wymaganych kwalifikacji, może być zatrudniony na dotychczasowym stanowisku lub stanowisku równorzędnym, jeżeli był zatrudniony na tym stanowisku zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami, jednak nie dłużej niż przez okres 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

1Tomasz Rek, Komentarz do art.50 ustawy o działalności leczniczej, 2011.12.01

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Niespełnianie kwalifikacji wymaganych do zatrudnienia w podmiocie leczniczym

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.