Zaległości wobec Funduszu Alimentacyjnego

Pytanie:

"Przyznano mi alimenty zaocznie w 1997 r. i do teraz o tym nie wiedziałem (nie zostałem o tym poinformowany, gdyż nie posiadałem stałego miejsca pobytu). Co zrobić, aby uniknąć kłopotów (są zaległości) chcę płacić, ale nie wiem czy na fundusz alimentacyjny czy bezpośrednio uprawnionemu? "

Odpowiedź prawnika: Zaległości wobec Funduszu Alimentacyjnego

W wyroku zasądzającym alimenty sąd może określić osobę, do rąk której będą spełniane świadczenia alimentacyjne. Osobą taką może być np. matka dziecka. Jeżeli w wyroku znajduje się takie postanowienie należy się do niego stosować. Jeżeli w wyroku zasądzającym alimenty brak takiego postanowienia , do czasu wyjaśnienia sprawy należy złożyć kwotę zaległości (wraz z ewentualnymi odsetkami ustawowymi) do depozytu sądowego. Będzie to miało ten sam skutek co spełnienie świadczenia. Można w takiej sytuacji podjąć próbę ustalenia z uprawnionym (lub jego przedstawicielem ustawowym) sposobu i miejsca zapłaty. Jeżeli to nie pomoże należy zwrócić się do Sądu o ustalenie sposobu zapłaty alimentów. Ważne jest, aby po każdej wpłacie alimentów, dostawał Pan do rąk pokwitowanie (suma, data, na czyje ręce, konto itp.). Jeżeli osoba uprawniona do odbioru alimentów odmówi wydania pośwaidczenia zapłaty, ma Pan prawo odmowy zapłaty. Wtedy, żeby zwolnić się z zobowiązania powinien Pan złożyć kwotę alimentów do depozytu sądowego. Nalezy podkreślić, że kwestię płatności alimentów należy jak najszybciej wyjaśnić, gdyż uporczywe niepłacenie zasądzonych wyrokiem alimentów jest przestępstwem na mocy art. 209 § 1 kodeksu karnego, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika