Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odprawa w przypadku odwołania członka zarządu

Pytanie: W umowie o pracę jest następujący zapis: W przypadku odwołania Pracownika z funkcji Członka Zarządu - Dyrektora Finansowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Z takiego zapisu można wyprowadzić wniosek, że odprawa przysługuje na innych warunkach niż ogólnie obowiązujące przepisy. Czy w przypadku odwołania z członka zarządu (co może stać się bez udziału zainteresowanego, bo jest to decyzja rady nadzorczej, której wręczenie nie stanowi warunku odwołania), a pozostawieniu na stanowisku Dyrektora Finansowego, przysługuje odprawa pieniężna? Czy odprawa przysługuje tylko wówczas, jeżeli jednocześnie traci się funkcję członka zarządu i stanowisko Dyrektora Finansowego? A może wówczas odprawa przysługuje w podwójnej wysokości? Czy odprawa przysługuje na zasadach kodeksu pracy, a mianowicie wówczas, gdy następuje wypowiedzenie umowy o pracę, mimo przytoczonego wyżej zapisu zawartego w umowie o pracę?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Klauzula, choć zawarta w umowie o pracę, odnosi się nie do stosunku pracy, lecz do stosunku organizacyjnego między członkiem zarządu a spółką. Należałoby więc uznać, iż trzymiesięczna odprawa przysługuje, jeśli członek zarządu zostanie odwołany. Wydaje się, że odprawa nie jest jednocześnie uzależniona od tego, czy wypowiedziano mu też pracę. Stąd możliwe jest twierdzenie, iż odprawa przysługuje, jeśli nastąpi odwołanie z funkcji członka zarządu, ale stosunek pracy nie zostanie rozwiązany i praca będzie wykonywana na stanowisku dyrektora finansowego lub innym. Nie jest to jednak jednoznaczne (na to konieczne jest zapoznanie się z całą umową) i można sobie wyobrazić interpretację odwrotną. Podobne problemy rodzi pytanie, czy oprócz odprawy trzymiesięcznej, którą strony związały ze stosunkiem organizacyjnym, przysługuje odprawa w razie rozwiązania stosunku pracy z powodu odwołania z funkcji członka zarządu. Biorąc pod uwagę brzmienie samej klauzuli, można uznać, że tak (będzie to odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn nie leżących po stronie pracownika).  W związku z tym, jeśli członek zarządu zostanie odwołany z funkcji i zwolniony z pracy, to przysługują mu dwie odprawy, z dwóch tytułów. Przedstawiona klauzula jest jednak sformułowana w sposób dość niefortunny, w razie ewentualnego sporu będzie więc wymagała interpretacji ze strony sądu.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Odprawa w przypadku odwołania członka zarządu

 • Maciej Kozicki 2012-09-11 19:43:03

  Re: Odprawa w przypadku odwołania członka zarządu

  Witam, Mam pytanie dotyczące sp. z o.o. (developer). Jestem jednym z przyszłych lokatorów który zawarł umowę przedwstępnom o zakup nieruchomości. Jesteśmy w trakcie procesu upadłości(mam nadzieję układowej, ale wraz z wnioskiem o odwołanie zarządu developera). Wniosek złożyliśmy my(tzn. przyszli mieszkańcy jako pierwsi - tzn. przed developerem. Zakładając, że sąd przychyli się do naszych propozycji układowych wraz z odwołaniem zarządu(spowodowanym nienależytym prowadzeniem budowy i złym zarządzaniem finansami) czy członkowie zarządu mogą otrzymać odprawy(jeśli takowe były zapisane w ich umowach o pracę? Bo jeśli dobrze rozumiem to zarząd jest powoływany i dodatkowo pewnie ma umowy o pracę ze spółką. Z góry dziękuję za odpowiedź. Maciej Kozicki 784-641-330


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane