Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zastaw na udziałach spółki z o.o.

Pytanie: Pytanie 1:"Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością negocjuje kontrakt, którego wartość kilkakrotnie przekracza jej kapitał zakładowy. Usługa realizowana na rzecz Klienta ma charakter konsultingowy, zgodny z profilem działalności Spółki. W trakcie realizacji umowy klient odbierając poszczególne Etapy tej usługi będzie dokonywał wypłat zaliczkowych o łącznej wysokości zbliżonej (lub równej) do kapitału zakładowego Spółki. Jakie są wymagania w stosunku do udziałowców lub Zarządu w związku z podpisaniem tej umowy. Czy niezbędne jest podjęcie uchwały o podjęciu takiego zobowiązania? Czy jeśli tak, to czy Uchwała Zarządu czy Uchwała Zgromadzenia Wspólników? (Zarząd jest jednoosobowy a Prezes posiada większość udziałów i jest umocowany do jednoosobowego reprezentowania Spółki (Organami Spółki są: Zgromadzenie Wspólników i Zarząd) Pytanie 2: Czy udziały w Spółce z o.o. mogą być przedmiotem zabezpieczenia pożyczki lub kredytu. Jeżeli tak to czy takie zabezpieczenie musi być gdzieś zgłoszone ( np. rejestr zastawów) czy wystarczającą będzie umowa cywilno -prawna między firmą udzielającą pożyczki a pożyczkobiorcą?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Ad 1.

W myśl artykułu 230 Kodeksu spółek handlowych, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej - aby zaciągnąć zobowiązanie lub rozporządzić prawem przekraczającym dwukrotnie wartość kapitału zakładowego - potrzebna jest uchwała wspólników. Celem tej regulacji jest ochrona wspólników przed pochopnym zaciąganiem zobowiązań przez spółkę. Zatem, można w umowie spółki wyłączyć zastosowanie art. 230 ksh. Jeżeli nie zostało to zrobione - każdorazowa taka czynność wymagać będzie uchwały wspólników.

Uchwała wspólników, w braku odmiennych postanowień umownych, nie może wyrażać generalnej zgody na dokonywanie takich czynności. Musi dotyczyć każdego przypadku zaciągnięcia zobowiązania lub rozporządzenia prawem z osobna.

Ostatnia nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (przepisy obowiązujące od 15.01.2004 r.), wprowadziła również, w przypadku omawianych czynności, wyjątek od reguły zawartej w artykule 17 § 1 , w myśl którego czynność podjęta bez wymaganej ustawą uchwały wspólników albo walnego zgromadzenia bądź rady nadzorczej, jest nieważna.

Od momentu wejścia w życie znowelizowanych przepisów, zaciągnięcie zobowiązania lub rozporządzenie prawem o wartości przekraczającej dwukrotnie kapitał zakładowy bez uchwały wspólników nie jest czynnością nieważną, powoduje jedynie odpowiedzialność wewnątrzkorporacyjną członków zarządu na podstawie art. 293 kodeksu spółek handlowych.

Ad 2.

Udziały w spółce z o.o. mogą być przedmiotem zastawu, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej. Ustawowym zakazem objęte jest jedynie przyjmowanie w zastaw udziałów własnych. Umowa spółki może również  ograniczać ustanawianie zastawów lub uzależniać możliwość zastawu od zgody spółki.

Umowa zastawu udziału powinna być zawarta, zgodnie z art. 180 ksh w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Umowa zawarta bez zachowania przepisanej prawem formy jest nieważna.

Spółka, której udziały są zastawiane powinna być opisana jak najdokładniej - powinny być podane takie dane jak: firma, adres, numer KRS, oznaczenie sądu rejestrowego, wielkość kapitału zakładowego, wartość nominalna udziału, liczba udziałów objęta zastawem.

Wraz z ustanowieniem zastawu, powstają określone obowiązki takie, jak:

  • zawiadomienie spółki o fakcie ustanowienia zastawu wraz z przedstawieniem dowodu na dokonanie tej czynności(zawarta umowa zastawu). Ustanowienie zastawu lub użytkowania jest skuteczne wobec spółki od chwili, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o tym wraz z dowodem dokonania czynności Jeżeli spółka nie zostanie powiadomiona o fakcie ustanowienia zastawu, powoduje to bezskuteczność zastawu wobec spółki. Zawiadomienie takie może złożyć każdy zainteresowany.

  • zarząd powinien  wpisać fakt ustanowienia zastaw do księgi udziałów

  •  zarząd powinien złożyć sądowi rejestrowemu podpisaną przez wszystkich członków zarządu nową listę wspólników z wymienieniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich oraz wzmianką o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału.

Na naszych stronach znajduje się Umowa zastawu udziału w spółce

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zastaw na udziałach spółki z o.o.

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 0
  • 3
  • 1
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ninar

    ocena usługi:

    Szczegółowa opinia ukierunkowała moje działanie. Mam nadziję, że skutek będzie pozytywny. Bardzo dziękuję zespolowi za poradę. ninar
  • kje

    ocena usługi:

    Usługa została wykonana perfekcyjnie. Wyczerpująca odpowiedz i szybki czas oczekiwania. Kontakt z biurem klienta bardzo dobry, możliwość negocjacji ceny .Moje pełne zadowolenie z usługi e-prawnik.pl.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna zupełna i wyczerpujaca , korzystam często z pomocy tego portalu i bede korzystała
  • Dorota

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona. Korzystam z waszeo serwisu już po raz kolejny i zawsze wszystko jest szybko załatwione i pozytywnie. Bardzo szybki kontakt z klientem. Pozdrawiam
  • Bogumil

    ocena usługi:

    Bardzo dobra , profesjonalna , szybka opina prawna . Polecam wszystkim . Pozdrawiam
  • tomasz

    ocena usługi:

    Drugi raz korzystam z pomocy portalu e-prawnik i ponownie otrzymałem bardzo wnikliwą i rzetelną odpowiedź na moje pytania. Gorąco polecam w/w usługi prawne za bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do każdego indywidualnego problemu. Koszt usługi jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie dzięki takiej obsłudze prawnej osiągniemy. Dzięki nim ominiemy \"wyłudzaczy \" którzy bazują na naszej nieznajomości prawa. Pozdrawiam Tomasz
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia na 5!Polecam wszystkim,szczególnie tym,którzy się wahają czy z niej skorzystać:-)...Agnieszka.
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem zachwycona opinią prawną - bardzo szczegółowa, fachowa, z podaniem podstaw prawnych, dostosowana do konkretnej sutuacji . Będę z pewnością w przyszłości korzystać z porad i polecam serdecznie wszystkim. Lucyna
  • Anna

    ocena usługi:

    Mój prawnik nie umiał znaleźć rozwiązania problemu. Od Państwa otrzymałam szybko i precyzyjnie sporządzoną opinię i na jej podstawie przeprowadziłam całe postępowanie w sprawie. Właśnie zakończyło się pozytywnie. Bardzo dziękuję za profesjonalną poradę. Anna
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Opinia pomocna,rzetelna,łatwy kontakt i szybko -polecam taką formę porady prawnej.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
  • mariusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Janusz

    ocena usługi:

    Dwukrotnie skorzystałem z usług e-prawnik i jestem nie tylko zadowolony ale i mądrzejszy, gdyż opinie takie b.mi pomogły w uniknięciu życiowego błędu - chociaż na co dzień czytam wszystko co dotyczy zmian w prawie ale zawsze profesjonalna porada e-prawnika jest absolutnym pewnikiem nieomylności, dlatego zachęcam każdego zastanawiającego się czy warto skorzystac z opinii e-prawnik, bo WARTO - nie żałuj pieniędzy na obronę siebie przed trudnymi życiowymi sytuacjami w które się wplątałeś a których chciałbys uniknąć do oceny swojej sytuacji, bo później może być już nie tylko drożej ale i gorzej. Pozdrawiam Janusz
  • wladyslawa

    ocena usługi:

    Polecam wszystko na 5
  • aśka28

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalna pomoc polecam :)

Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane