Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zajęcie świadczeń rodzinnych przez komornika

Pytanie: Czy przysługujący mi zasiłek rodzinny może zostać zajęty przez komornika?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE: Należy zauważyć, że tytuł wykonawczy, którym dysponuje bank przeciwko dłużnikowi uprawnia go do prowadzenia egzekucji prowadzenia o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego (art. 803 k.p.c.). Zasadą jest zatem, że komornik może zająć te składniki majątku dłużnika, których ustawodawca nie wyłączył wyraźnie w innych przepisach prawa. Wyłączenia spod egzekucji przewidują kolejne przepisy Kodeksu postępowania cywilnego:
Art. 833.
§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.
Świadczeniami rodzinnymi w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych jest między innymi zasiłek rodzinny, z mocy art. 833 nie podlega on więc egzekucji komorniczej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zajęcie świadczeń rodzinnych przez komornika

  • Cezary 2016-03-10 11:01:19

    Re: Zajęcie świadczeń rodzinnych przez komornika

    żądać wyrównania od banku.

  • Joanna Wandzel 2013-06-19 13:45:26

    Re: Zajęcie świadczeń rodzinnych przez komornika

    Witam.Od 14 marca mam konto zajęte przez komornika z Łodzi.Na to konto wpływają tylko świadczenia rodzinne. Mimo to,12 czerwca okazało się,że wykorzystałam kwote wolną od zajęć i pozostałe pieniądze są zablokowane. 13 czerwca rano byłam u komornika z wyciągami z konta z trzech ostatnich miesięcy i otrzymałam pismo o odblokowaniu konta ,które to pismo zaniosłam od razu do oddziału banku w Łodzi.Po trzech godzinach okazało się że zablokowana kwota została przelana na konto komornika. Wróciłam do komornika i napisałam prośbę o zwrócenie mi pieniędzy. 17 czerwca w trakcie rozmowy tel. z komornikiem otrzymałam informacje,że pieniądze są do zwrotu i mam zadzwonić następnego dnia.18 czerwca otrzymałam telefon,że otrzymam zwrot tylko połowy zatrzymanej kwoty "bo tak" i że mam ograniczenie na koncie co do wypłaty świadczeń rodzinnych. Bank oświadcza ze to komornik wziął te pieniądze z mojego konta a oni nic nie mogą zrobić. Jak mogę odzyskać swoje pieniądze?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • EDYTA

    ocena usługi:

    ZDECYDOWANIE POLECAM
  • Katarzyna Barańska

    ocena usługi:

    e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Beata

    ocena usługi:

    To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
  • Anna

    ocena usługi:

    Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
  • Gajownik

    ocena usługi:

    Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
  • marzena antczak

    ocena usługi:

  • Paulina

    ocena usługi:

    Polecam
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
  • Zygmunt

    ocena usługi:

  • nzoz Arnika.

    ocena usługi:

    Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
  • Michał

    ocena usługi:

    Wszystko ok. Polecam
  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
  • Dariusz

    ocena usługi:

    W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane