Za co płacimy notariuszowi

Panuje przekonanie, że koszty aktu notarialnego to wynagrodzenie notariusza. Jednak wysokość tych opłat w znacznej części jest zależna od polityki fiskalnej państwa realizowanej za pośrednictwem notariusza.

Wiadomo, że prawie każdy z nas co najmniej raz w życiu trafi do notariusza: kupując mieszkanie lub inną nieruchomość, chcąc uzyskać drobne poświadczenie bądź spisać testament. Wizyta u notariusza, a w rezultacie sporządzenie dokumentu notarialnego, wiąże się z określonymi wydatkami. Strony, dokonując transakcji o charakterze majątkowym, decydują wspólnie, która z nich pokryje koszty naliczone przez notariusza.

Porady prawne
Przy odczytywaniu aktu notarialnego rejent ma obowiązek przypomnieć stronom wysokość opłat oraz dokładnie wyjaśnić ze wskazaniem podstaw prawnych, co się na nie składa. Praktyka jednak uczy, że tych szczegółów prawnych po pewnym czasie nikt już nie pamięta. Na długo natomiast pozostaje w pamięci kwota, którą trzeba było zostawić w biurze notarialnym. Za co zatem płacimy u notariusza?


Rzeczpospolita 12.05.2004


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika