Co nowego w uprawach rolnych?

Stanowisko Polski w sprawie neonikotynoidów

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzeń ograniczających możliwość stosowania substancji czynnych imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam wyłącznie do szklarni. Tego rodzaju ograniczenia mają zapewnić zminimalizowanie emisji neonikotynoidów do środowiska, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo dla owadów zapylających.

Polska popiera ograniczenie w stosowaniu tych substancji czynnych pod warunkiem umożliwienia zaprawiania buraka cukrowego, przy uwzględnieniu środków ograniczających ryzyko związane z uprawami następczymi. W opinii Polski, propozycja stosowania substancji czynnych imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam, oprócz szklarni, powinna zostać rozszerzona o możliwość zaprawiania buraka cukrowego.

Buraki cukrowe nie są roślinami miododajnymi, ponieważ nie kwitną przed zbiorem. Ponadto ryzyko narażenia owadów zapylających na pozostałości tych substancji może zostać wyeliminowane poprzez ograniczenie uprawy po burakach roślin, które również nie są atrakcyjne dla zapylaczy. Należy także zwrócić uwagę, że zaprawianie nasion buraka cukrowego jest elementem ściśle kontrolowanego procesu otoczkowania, co pozwala wyeliminować także ryzyko niewłaściwego stosowania zapraw nasiennych.

W lutym br. Europejskie Biuro do spraw Bezpieczeństwa Żywności opublikowało sprawozdanie z oceny substancji czynnych imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam wskazujące na zagrożenia dla bezpieczeństwa pszczół wynikające ze stosowania środków ochrony roślin zawierających te substancje.

Zmiana terminu dla dywersyfikacji upraw

Resort rolnictwa skierował 10 maja 2018 r. do konsultacji publicznych, uzgodnień i opiniowania projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw.

Projekt ten dotyczy zmiany terminu kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia. Dotychczas termin, określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 marca 2015 r. w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw (Dz. U. poz. 340, z późn.zm.) ustalony był od dnia 15 maja do dnia 15 lipca. Zmieniane przepisy wprowadzą w kampanii 2018 roku, analogicznie jak w poprzednim roku,  przesunięcie tego terminu na okres od dnia 1 czerwca do 31 lipca br.
Porady prawne

W trakcie okresu kontroli dywersyfikacji upraw organ kontrolny weryfikuje czy w tym czasie rośliny są  uprawiane i zajmują określony odsetek powierzchni gruntów ornych. Kontrola w tym zakresie jest możliwa zarówno na podstawie obecności uprawy, jak i na podstawie jej pozostałości znajdujących się na polu po zbiorze, np. ścierniska lub resztek pożniwnych (również po zaoraniu uprawy).

Zazielenienie – uproszczenie dla rolników

Minister Krzysztof Jurgiel podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu, które umożliwia rolnikom skorzystanie z odstępstwa w roku 2018 w zakresie dywersyfikacji upraw - jednej z praktyk zazielenienia.

Ulewne deszcze i powodzie, jakie wystąpiły w Polsce w okresie od sierpnia do października 2017 roku spowodowały, że w wielu gospodarstwach nie był możliwy siew roślin ozimych lub doszło do zniszczenia tych upraw. W związku z tym Minister zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wydanie decyzji umożliwiającej rolnikom skorzystanie w 2018 roku z odstępstwa w zakresie dywersyfikacji upraw. Taka decyzja została wydana przez Komisję (decyzja wykonawcza Komisji upoważniająca do stosowania odstępstw od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 w odniesieniu do spełniania określonych warunków dotyczących płatności z tytułu zazieleniania w roku składania wniosków 2018 w Danii, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce i Finlandii).

Zgodnie z decyzją, z derogacji będą mogli skorzystać rolnicy na obszarze całego kraju, w których udział gruntów ornych:

  • które nie mogły być przeznaczone pod zasiew ozimin lub
  • na których uprawy ozime zostały utracone w wyniku ulewnych deszczy i powodzi,

wynosi co najmniej 30% całkowitej powierzchni upraw ozimin w gospodarstwie.

W takim przypadku rolnicy posiadający od 10 do 30 ha gruntów ornych w 2018 roku będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia 2 upraw. Natomiast rolnicy posiadający powyżej 30 do 150 ha gruntów ornych będą zobowiązani do posiadania 2 (a nie 3) upraw.

Dzięki temu rolnicy nie będą sankcjonowani z tytułu niespełnienia dywersyfikacji upraw.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika