ETO i NIK wspólnie skontrolują unijny program

Europejski Trybunał Obrachunkowy zorganizuje szkolenie dla inspektorów NIK i podzieli się z nimi metodologią kontroli wykonania zadań.

Polacy będą mogli sprawdzić nowe umiejętności w praktyce – razem z audytorami Trybunału wezmą udział w europejskiej kontroli, która obejmie m.in. woj. małopolskie. ETO chce sprawdzić, jak kraje Unii radzą sobie ze zwalczaniem chorób zwierzęcych. NIK jako pierwszy ze wszystkich najwyższych organów kontroli w Europie weźmie czynny udział w kontroli prowadzonej przez ETO.

Europejski Trybunał Obrachunkowy planuje przeprowadzenie kontroli dotyczącej unijnego programu zwalczania chorób zwierzęcych. W naszym kraju kontrola obejmie województwo małopolskie. ETO zaproponowało NIK pełną współpracę przy audycie jako pierwszemu spośród wszystkich europejskich najwyższych organów kontroli. - Ta wyjątkowa propozycja jest wyrazem zaufania Trybunału do naszej instytucji i naszego kraju - komentuje wspólną kontrolę w Małopolsce prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Porady prawne

Trybunał zorganizuje wcześniej intensywne i praktyczne szkolenie dla inspektorów Izby, podczas którego poznają oni procedury ETO i metodologię kontroli wykonania zadań. - Uważam, że to świetny pomysł - mówi Jolanta Stawska, dyr. Delegatury NIK w Krakowie. - Jestem przekonana, że wiedza i doświadczenie, jakie zdobędą, wzmocnią naszą instytucję.

TO, które stoi na straży unijnych pieniędzy, chce rozwijać współpracę z najwyższymi organami kontroli poszczególnych krajów i budować ich potencjał. Trybunał zakłada, że sprawne i skuteczne krajowe organy kontroli to jednocześnie silna, sprawna i skuteczna Unia Europejska.

Z kolei dla NIK poznanie procedur i metodologii ETO będzie bardzo cenne w kontekście planowanych przez Izbę kontroli wykorzystania środków unijnych. Miliardy euro, które Polska uzyskała, będą podlegały szczególnym rygorom. Nieprzestrzeganie unijnych regulacji może grozić utratą pieniędzy. - Mam nadzieję, że m.in. dzięki takim inicjatywom nasze kontrole i towarzysząca im działalność edukacyjna przyczynią się do tego, że Polska wykorzysta jak najwięcej środków z funduszy europejskich i zrobi to w sposób nie budzący najmniejszych wątpliwości Brukseli - podsumowuje zacieśnienie współpracy z ETO szef NIK.

Umowę z Europejskim Trybunałem Obrachunkowym podpisał w imieniu Najwyższej Izby Kontroli wiceprezes Jacek Uczkiewicz, który jako pierwszy Polak został w 2004 r. członkiem ETO. W czasie 6-letniej kadencji nadzorował kontrole budżetu Komisji Europejskiej oraz uczestniczył w reformowaniu Trybunału.

źródło: NIK


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika