Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ułatwiona legalna migracja do UE?

  Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Rada UE uzgadnia mandat negocjacyjny co do przepisów mających przyciągnąć wysoko wykwalifikowanych pracowników

26 lipca Komitet Stałych Przedstawicieli (Coreper) uzgodnił mandat negocjacyjny do projektu dyrektywy o warunkach wjazdu i pobytu wysoko wykwalifikowanych pracowników z państw trzecich (dyrektywa o niebieskiej karcie). Opierając się na tym mandacie, prezydencja Rady rozpocznie negocjacje z Parlamentem Europejskim. 

Europa chce ściągnąć wykwalifikowanych pracowników

- "Niebieska karta ma przyciągać do Europy wysoko wykwalifikowanych pracowników. Specjalistów i transformatorów gospodarki nie ma w świecie wielu i konkurencja o nich jest ostra. Jeżeli wybiorą Europę, przyniesie to korzyść naszej konkurencyjności i wzrostowi gospodarczemu - powiedział Andres Anvelt, minister spraw wewnętrznych Estonii, która obecnie przewodniczy Radzie. Jeżeli chcemy konkurować z amerykańską zieloną kartą czy kanadyjskim systemem punktowym, musimy mieć wspólne europejskie zezwolenie na pobyt i pracę, które uprości i uelastyczni warunki" -  dodał Anvelt. 

Reforma dyrektywy o niebieskiej karcie ma sprawić, że przyjazd do pracy w UE będzie atrakcyjniejszy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników z państw trzecich. Ma im też ułatwić mobilność między miejscami pracy w różnych państwach członkowskich. Nowa dyrektywa zastąpi obecną – jeszcze bardziej zharmonizuje warunki wjazdu i pobytu oraz poprawi sytuację wysoko wykwalifikowanych pracowników. W tym celu ma:

 • zapewnić bardziej inkluzywne kryteria przyjmowania: obniżyć np. próg płacowy (od którego państwa członkowskie mogą uzależniać przyjęcie obywateli państw trzecich), dopuścić stosowanie zasady niższego minimalnego wynagrodzenia także względem niedawnych absolwentów, czy też zmniejszyć minimalną długość umowy o pracę do 6 miesięcy;
 • przyspieszyć procedury, zwłaszcza dzięki możliwości stosowania trybu uproszczonego, jeśli chodzi o uznanych pracodawców;
 • przewidywać, że państwa członkowskie mogą zezwolić posiadaczom niebieskiej karty UE, aby oprócz swojej głównej pracy prowadzili równolegle działalność na własny rachunek lub wykonywali wolny zawód;
 • ułatwić wewnątrzunijną mobilność, m.in. dzięki skróceniu wymaganego okresu legalnego pobytu w pierwszym państwie członkowskim;
 • objąć przepisami członków rodziny obywatela UE, którzy sami nie są obywatelami UE, a w niektórych przypadkach także osoby objęte ochroną międzynarodową. 

Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy o niebieskiej karcie w czerwcu 2016 r. jako element powstającej całościowej polityki migracyjnej UE, obejmującej także legalną migrację.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Ułatwiona legalna migracja do UE?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane