Nadchodzą zmiany w ustawie o prokuraturze

Kontrowersyjne plany Ministerstwa Sprawiedliwości: śledczy zawieszony w czynnościach może stracić połowę pensji, a Prokurator Generalny ma podlegać kontroli Sejmu.

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian, które zakładają większą kontrolę państwa nad działalnością prokuratury. Dzięki planowanej nowelizacji raz do roku Sejm będzie organizować debatę nad sprawozdaniem Prokuratora Generalnego. Ponadto posłowie i senatorowie będą mogli żądać od niego potrzebnych im informacji, o ile nie dotyczą one, jak podkreśla na swoim blogu rzecznik prasowy MS, biegu postępowania w danej sprawie.

Plany dotyczące obowiązków Prokuratora Generalnego nie ograniczają się jedynie do ścisłej współpracy z parlamentem. Projekt zakłada również rozszerzenie jego uprawnień - będzie on miał większy wpływ na obsadę stanowisk w podległym mu urzędzie. Obecnie selekcją kandydatów zajmuje się wyłącznie Krajowa Rada Prokuratury.

Porady prawne

Zaostrzeniu ulegną natomiast przepisy dotyczące kar dyscyplinarnych dla prokuratorów. W tej chwili sąd, który zawiesza śledczego w czynnościach służbowych, może lecz nie musi pozbawić go części pensji. Gdy nowelizacja wejdzie w życie, obniżka będzie obowiązkowa. Sąd będzie decydował jedynie o jej wymiarze - od 25 do 50 procent pensji. O wszczęciu postępowania dyscyplinarnego decydować będzie Prokurator Generalny lub Minister Sprawiedliwości.

Termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów planowany jest na III kwartał 2012 roku.



Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • smyka 2014-07-27 20:22:42

    To dopiero będą szopki. Skoro żądane informacje nie będą mogły dotyczyć biegu postępowania w danej sprawie, to pytam: co będzie interesowało posłów? Ponadto skoro Generalny będzie miał wpływ na obsadę stanowisk, to właśnie jaskrawie wskazuje,że będą wywierane na niego naciski polityczne,kogo obsadzić na takie, a nie inne stanowisko. Teraz,to przynajmniej na Krajową Radę Prokuratorów nie można było wpływać. Oj będzie się działo i to wiele niedobrego. Co się zaś tyczy obniżenia wynagrodzenia zawieszonemu prokuratorow, to w praktyce i tak od razu przełożony czy sąd dyscyplinarny obniżał wynagrodzenie i także do 50%. Jedyne co dobrego powinno mieć miejsce, to decydowanie Prok.Gen. lub Min.Spr. o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora,bo dotychczas robili do zecznicy dyscyplinarni przy prokuraturach apelacyjnych, a jak wiadomo, oni podlegaja przełożonym. Dlatego też komentarz "polki" pt."nareszcie" jednoznacznie wskazuje,że ludzie nie rozumieją przewidywanych zmian w ustawie. Może by tak autor artykułu pokusił się o rzetelne wyjaśnienie, a nie "podjudzanie" ludzi przeciwko sobie.

  • polka 2014-07-25 16:48:05

    Brawo! nareszcie swiete krowy będą miały jakąs kontrole bo jak dotad prokuratorzy za pochopne decyzje posadzenia obywatela nie ponoszą zadnej odpowiedzialnosci.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika