Nowe przepisy UE dotyczące pasz leczniczych

Komisja Europejska przyjęła dokument Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej oraz uchylający dyrektywę Rady 90/167/EWG COM (2014) 556 mający na celu ujednolicenie przepisów w zakresie pasz leczniczych.

W projekcie ww. wniosku uaktualniono dotychczasowe przepisy dotyczące paszy leczniczej poprzez uchylenie dyrektywy 90/167/EWG określającej warunki, na jakich można produkować, wprowadzać na rynek i stosować paszę leczniczą w UE. Dyrektywa ta weszła w życie przed utworzeniem rynku wewnętrznego, a jej treść nigdy nie była w znacznym stopniu zmieniana.

Celem przeglądu przepisów dotyczących paszy leczniczej jest zharmonizowanie - z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa - procedur wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej i produktów pośrednich w UE oraz odzwierciedlenie postępu technicznego w tej dziedzinie.

Porady prawne

Przedmiotowy wniosek obejmuje swoim zakresem wytwarzanie, wprowadzanie na rynek i stosowanie paszy leczniczej u zwierząt domowych oraz u zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności w UE. W dokumencie określone zostały zasady dotyczące wytwarzania, składu, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej. Zastosowanie mają ogólne wymogi dotyczące produkcji określone w rozporządzeniu (WE) nr 183/2005.

Ponadto paszę leczniczą można wytwarzać jedynie z weterynaryjnych produktów leczniczych dopuszczonych na podstawie przepisów dotyczących weterynaryjnych produktów leczniczych. W rozporządzeniu określono również zasady zatwierdzania podmiotów działających nas rynku pasz oraz przepisy, zgodnie z którymi mogą wytwarzać paszę leczniczą, wymogi służące zapobieganiu zanieczyszczeniu krzyżowemu, etykietowania.

Źródło: minrol.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika