Komisja Europejska przyjrzała się konsekwencjom rozszerzenia granic UE w 2004 i 2007 r. i doszła do wniosku, że miało ono pozytywny wpływ na gospodarkę.
UE powiększyła się w ostatnich latach o 12 nowych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej i basenu Morza Śródziemnego. W 2004 r. dołączyło do niej dziesięć nowych państw (Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry), a w 2007 r. dwa następne (Bułgaria i Rumunia).
Było to największe rozszerzenie UE w jej dziejach
, a także historyczny krok w kierunku zjednoczenia Europy po wielu latach podziału wzdłuż żelaznej kurtyny.
W momencie przystąpienia nowych krajów do Unii niektóre państwa piętnastki żywiły obawy co do wpływu rozszerzenia na ich gospodarkę i systemy społeczne. Jednak z opublikowanej pięć lat później analizy Komisji wynika, że obawy te były nieuzasadnione oraz że rozszerzenie przyniosło wiele korzyści zarówno „starym", jak i „nowym" państwom członkowskim.
Rozszerzenie granic przyczyniło się w dużym stopniu do podniesienia standardu życiowego w nowych państwach UE, a także do modernizacji ich gospodarki i stabilnego funkcjonowania instytucji i systemów ustawodawstwa. Przed przedsiębiorcami w krajach piętnastki otworzyły się natomiast nowe możliwości w zakresie inwestycji i eksportu. Cała Unia skorzystała na zwiększeniu wymiany handlowej pomiędzy państwami członkowskimi, gdyż jest przez to bardziej konkurencyjna.
Szybko przebiegający proces integracji pobudził wzrost gospodarczy. W niektórych nowych państwach UE ujawniły się też słabe punkty, które stają się coraz większym problemem w dobie światowej recesji. UE dysponuje jednak narzędziami do walki z kryzysem. Unijny pakt stabilności i wzrostu oraz strategia na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia
Czego dotyczy Traktat z Lizbony? Traktat jest wynikiem trudnych kompromisów, umniejszających jego siłę w porównaniu (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)W dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.