Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB

FreeImages.com
(fot. FreeImages.com)

Projekt przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów

Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2025 r.

Ścieżka wzrostu finansowania ochrony zdrowia

Minister Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej w KPRM oświadczył, że nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej otwiera drogę do zwiększenia finansowania ochrony zdrowia.

Jest to projekt ustawy, który określa ścieżkę dojścia do finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6% PKB. Ta ścieżka dojścia w projekcie zakreślona jest do 2025 roku, począwszy od roku 2018 – powiedział Kowalczyk.

Projekt ustawy określa ścieżkę dojścia do finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6% PKB. Zgodnie z projektem w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67% PKB; a rok później 4,84%. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. – 5,03%, w 2021 r. – 5,22%, w 2022 r. 5,41%, w 2023 r. – 5,6%, a w 2024 – 5,8%. Docelowy poziom finansowania, czyli 6% PKB, będzie osiągnięty w 2025 r.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że przyjęty projekt ustawy zapewni stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Dodał, że przejście do systematycznego wzrostu nakładu liczonego jako odsetek PKB, to zmiana o charakterze rewolucyjnym, której nie odraczamy do 2025 roku, tylko wprowadzamy ją stopniowo, zaczynając już od roku 2018.

„Jest to zmiana o charakterze konstytucyjnym dla służby zdrowia” – powiedział minister Konstanty Radziwiłł. - "Dochodzimy do momentu, w którym, w pewnym sensie, możemy mówić o wspólnym sukcesie, także lekarzy rezydentów, którzy w ostatnim czasie postawili problem tak ostro w debacie publicznej" - stwierdził.

Wzrost nakładów jak 500+ dla zdrowia

Wiceminister finansów Leszek Skiba zaznaczył, że projekt z jednej strony realizuje cel społeczny, jakim jest stopniowe dojście do 6% PKB w 2025 roku, a z drugiej zapewnia stabilność finansów publicznych. Według wiceszefa resortu finansów łączne środki, które zostaną przeznaczone na opiekę medyczną, są w skali budżetu porównywalne z tymi, które obecnie są przeznaczane na program 500+.

Jeśli popatrzymy na te wszystkie wydatki razem, to mamy ponad 116 mld złotych więcej, czyli jest to program rewolucyjny, przełomowy. To 116 mld zł wydatków więcej w perspektywie kilku lat z pełnym zachowaniem stabilności finansów publicznych – powiedział Leszek Skiba.

Dodatkowe pieniądze na nadwykonania w 2017 roku

Szef resortu zdrowia poinformował także, że zapadła decyzja o możliwym przekazaniu do NFZ ok. 1,5 mld zł na zapłatę świadczeń, które zostały nadwykonane przez placówki służby zdrowia.

Teraz dostaną pieniądze wstecz za to, co zostało już wykonane. To w niesłychanym stopniu poprawi ich kondycję finansową, zwiększy możliwości diagnozowania, leczenia, przyjmowania pacjentów, ale także poprawi ich sytuację, jeżeli chodzi o pracowników – powiedział Konstanty Radziwiłł. Jak podkreślił, projekt ustawy, który powstawał w Ministerstwie Zdrowia, to było trudne zadanie. Już od ubiegłego roku trzeba było zrobić mnóstwo analiz, przymiarek, czy on jest realny– wyjaśnił.

Zdaniem ministra zdrowia rząd pani premier Beaty Szydło traktuje zdrowie po raz pierwszy w historii naprawdę jako priorytet.

Lekarze ze Wschodu?

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia zdementowało doniesienia prasowe i poinformowało, że nie prowadzi rozmów ze stroną ukraińską w sprawie „ściągania do Polski medyków ze Wchodu”.

Obecnie resort analizuje rozwiązania prawne innych państw, które dotyczą dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza. Te prace trwają już od dłuższego czasu i nie są związane z ostatnimi wydarzeniami w służbie zdrowia. Nie chce w ten sposób „osłabić presji płacowej w służbie zdrowia” – wyjaśniło Ministerstwo.

Rozważane zmiany w przepisach byłyby odpowiedzią na potrzeby podmiotów leczniczych, które – w ocenie młodych lekarzy – są zlokalizowane w nieatrakcyjnych rejonach Polski, lub dana specjalizacja jest – w ich ocenie – nieatrakcyjna, co powoduje braki kadrowe.


 • Podziel się:

 

Komentarze: Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane