Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB

FreeImages.com
(fot. FreeImages.com)

Projekt przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów

Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2025 r.

Ścieżka wzrostu finansowania ochrony zdrowia

Minister Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej w KPRM oświadczył, że nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej otwiera drogę do zwiększenia finansowania ochrony zdrowia.

Jest to projekt ustawy, który określa ścieżkę dojścia do finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6% PKB. Ta ścieżka dojścia w projekcie zakreślona jest do 2025 roku, począwszy od roku 2018 – powiedział Kowalczyk.

Projekt ustawy określa ścieżkę dojścia do finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6% PKB. Zgodnie z projektem w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67% PKB; a rok później 4,84%. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. – 5,03%, w 2021 r. – 5,22%, w 2022 r. 5,41%, w 2023 r. – 5,6%, a w 2024 – 5,8%. Docelowy poziom finansowania, czyli 6% PKB, będzie osiągnięty w 2025 r.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że przyjęty projekt ustawy zapewni stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Dodał, że przejście do systematycznego wzrostu nakładu liczonego jako odsetek PKB, to zmiana o charakterze rewolucyjnym, której nie odraczamy do 2025 roku, tylko wprowadzamy ją stopniowo, zaczynając już od roku 2018.

„Jest to zmiana o charakterze konstytucyjnym dla służby zdrowia” – powiedział minister Konstanty Radziwiłł. - "Dochodzimy do momentu, w którym, w pewnym sensie, możemy mówić o wspólnym sukcesie, także lekarzy rezydentów, którzy w ostatnim czasie postawili problem tak ostro w debacie publicznej" - stwierdził.

Wzrost nakładów jak 500+ dla zdrowia

Wiceminister finansów Leszek Skiba zaznaczył, że projekt z jednej strony realizuje cel społeczny, jakim jest stopniowe dojście do 6% PKB w 2025 roku, a z drugiej zapewnia stabilność finansów publicznych. Według wiceszefa resortu finansów łączne środki, które zostaną przeznaczone na opiekę medyczną, są w skali budżetu porównywalne z tymi, które obecnie są przeznaczane na program 500+.

Jeśli popatrzymy na te wszystkie wydatki razem, to mamy ponad 116 mld złotych więcej, czyli jest to program rewolucyjny, przełomowy. To 116 mld zł wydatków więcej w perspektywie kilku lat z pełnym zachowaniem stabilności finansów publicznych – powiedział Leszek Skiba.

Dodatkowe pieniądze na nadwykonania w 2017 roku

Szef resortu zdrowia poinformował także, że zapadła decyzja o możliwym przekazaniu do NFZ ok. 1,5 mld zł na zapłatę świadczeń, które zostały nadwykonane przez placówki służby zdrowia.

Teraz dostaną pieniądze wstecz za to, co zostało już wykonane. To w niesłychanym stopniu poprawi ich kondycję finansową, zwiększy możliwości diagnozowania, leczenia, przyjmowania pacjentów, ale także poprawi ich sytuację, jeżeli chodzi o pracowników – powiedział Konstanty Radziwiłł. Jak podkreślił, projekt ustawy, który powstawał w Ministerstwie Zdrowia, to było trudne zadanie. Już od ubiegłego roku trzeba było zrobić mnóstwo analiz, przymiarek, czy on jest realny– wyjaśnił.

Zdaniem ministra zdrowia rząd pani premier Beaty Szydło traktuje zdrowie po raz pierwszy w historii naprawdę jako priorytet.

Lekarze ze Wschodu?

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia zdementowało doniesienia prasowe i poinformowało, że nie prowadzi rozmów ze stroną ukraińską w sprawie „ściągania do Polski medyków ze Wchodu”.

Obecnie resort analizuje rozwiązania prawne innych państw, które dotyczą dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza. Te prace trwają już od dłuższego czasu i nie są związane z ostatnimi wydarzeniami w służbie zdrowia. Nie chce w ten sposób „osłabić presji płacowej w służbie zdrowia” – wyjaśniło Ministerstwo.

Rozważane zmiany w przepisach byłyby odpowiedzią na potrzeby podmiotów leczniczych, które – w ocenie młodych lekarzy – są zlokalizowane w nieatrakcyjnych rejonach Polski, lub dana specjalizacja jest – w ich ocenie – nieatrakcyjna, co powoduje braki kadrowe.


 • Podziel się:

 

Komentarze: Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane