Nakłady czynione na majątek wspólny

Pytanie:

"W lipcu 2005 r. ustała wspólność majątkowa poprzez orzeczony rozwód. W tej chwili w sądzie toczy się sprawa o podział majątku. Do podziału jest również samochód osobowy. Czy poniesione koszty związane z samochodem, tj. koszty ubezpieczenia auto-casco, obowiązkowe ubezpieczenie NW itp., zakup części, zakup opon, naprawy, lakierowanie samochodu będą stanowiły mój osobisty nakład na wzrost majątku wspólnego, czego skutkiem będzie traktowanie tego jako nakład na majątek wspólny? Czy będzie to uwzględnione przy procentowym podziale tego samochodu? Czy poniesione koszty nie mają żadnego znaczenia dla sprawy? Zaznaczam, że w chwili obecnej strona z samochodu nie korzysta. Czy to samo będzie dotyczyło również innych składników majątku wspólnego, np. remontu dachu na wspólnym domu, czy naprawy kotła centralnego ogrzewania itp.?"

Odpowiedź prawnika: Nakłady czynione na majątek wspólny

Zakładamy, że pytanie dotyczy nakładów na składniki majątku wspólnego poczynionych jeszcze przed rozwodem. Nakłady jednego z małżonków (tzn. nakłady z jego majątku osobistego) o czynione w trakcie trwania wspólności ustawowej na elementy majątku wspólnego są istotnym elementem, który winien być brany pod uwagę przy ustalaniu podziału majątku małżonków po ustaniu tej wspólności. Przedmiotem postępowania o podział majątku są też nakłady z majątku wspólnego na osobisty. Natomiast nakłady poczynione w trakcie małżeństwa z majątku osobistego jednego z małżonków na majątek osobisty drugiego są co do zasady rozliczenie w zwykłym postępowaniu cywilnym, w procesie.

Art. 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje, że każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można jednak żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu wydatków i nakładów dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika