Zmiany w procesie karnym - na korzyść oskarżonego?

Nie będziemy sądzeni w dwóch krajach za to samo przestępstwo, a cudzoziemcy unikną aresztu za błahe wykroczenia i przestępstwa.

Sejm poparł wczoraj projekt nowelizacji procedury karnej. Pozwoli ona na unikanie podwójnych śledztw, czyli sytuacji, w której różne państwa w tym samym czasie wytaczają oskarżonemu sprawę o to samo przestępstwo.

W tej chwili za ten sam czyn możemy ponieść karę w kilku krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z planowanymi zmianami, państwa prowadzące śledztwo będą mogły porozumieć się w konkretnej sprawie i zadecydować, które z nich będzie kontynuować postępowanie. Po takich ustaleniach jedno z nich przejmuje dochodzenie, a drugie je zamyka.

Porady prawne

Projekt zakłada również wprowadzenie Europejskiego Nakazu Nadzoru. Ograniczy on tymczasowe aresztowania cudzoziemców. W zamian zezwoli na stosowanie łagodniejszych kar, np. kaucji i dozoru policyjnego. W tej chwili cudzoziemcy, którzy nie mają w Polsce prawa stałego pobytu są zatrzymywani bez względu na to, jak ciężkie przestępstwo popełnili.

Po wdrożeniu Europejskiego Nakazu Nadzoru, gdy cudzoziemiec nie stawi się na wezwanie, można będzie wobec niego wydać Europejski Nakaz Aresztowania.

Zdaniem autorów zmian nowelizacja pozwoli na zmniejszenie kosztów postępowania karnego i umożliwi szybszy kontakt między organami śledczymi państw UE.

(AP)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2014-07-27 12:32:29

    Ciekawe co będzie uznawane w kolejnych latach za błache. Czy rozrzucanie ulotek ośmieszających Żydów i nawołujących do antysemityzmu jest błache a czy podobnie regularne rozrzucanie podobnych ulotek na temat katolików lub prezydenta RP albo Warszawy też błache. Jest tu dużo dowolnosci i możliwości dozowania opresyjności i wybiurczego przykręcania śruby. Przepisy unijne (i nie tylko one) od lat są zadziwiająco generyczne/elastyczne i można je stosowąć wg chwilowych potrzeb vipów, już choćby za pomocą tak niby błachych czynności jak interpretacje rozumienia użytych pojęć lub wręcz pojęć pochodnych czy pomocniczych (np. prawa człowieka zostały prawie odwrócone w stosunku do czasów gdy były uchwalane).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika