Do kogo się odwołać, gdy starosta odmówi wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu?

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił o podjęcie przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwały mającej na celu wyjaśnienie przepisów prawnych, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych - czy organem drugiej instancji w sprawach wydawania zaświadczeń o samodzielności lokali, na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), jest samorządowe kolegium odwoławcze, czy też wojewoda? NSA w składzie siedmiu sędziów udzielił następującej odpowiedzi:

organem właściwym do rozpoznania zażalenia od postanowienia starosty w sprawie, o której mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), jest samorządowe kolegium odwoławcze.

Porady prawne

Określenie właściwości organu wyższego stopnia w sprawie zaświadczeń o samodzielności lokalu było przyjmowane niejednolicie nawet w orzecznictwie samego NSA. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali dotyczy spraw cywilnoprawnych nie administracyjnych, ale art. 2 ust. 3 ustawy o własności lokali stanowi jednak, że spełnienie warunków, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy, stwierdza starosta w drodze zaświadczenia. Postępowanie w tym zakresie ma charakter administracyjny i mają do niego zastosowanie przepisy działu VII k.p.a. (art. 217-220). NSA przyjął, że odmowie wydania zaświadczenia nadać należy formę postanowienia (art. 219 k.p.a.).

Zgodnie z treścią art. 78 Konstytucji RP, każda ze stron ma prawo do zaskarżania orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Zasadę dwuinstancyjności wyraża również art. 15 k.p.a. Obowiązuje ona także w postępowaniu uproszczonym o wydanie zaświadczenia. Na mocy art. 144 k.p.a., odpowiednie zastosowanie w postępowaniu zażaleniowym znajdzie przepis art. 127 § 2 k.p.a. wskazujący, że organem właściwym do rozpoznania odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy. Przepisy ustawy o własności lokali w żadnym miejscu nie określiły w tych sprawach organu wyższego stopnia, dlatego w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego konsekwentnie należy uznać, że stosownie do art. 17 pkt 1 k.p.a. organem wyższego stopnia w stosunku do starosty, jako organu jednostki samorządu terytorialnego, jest samorządowe kolegium odwoławcze.

Warto zwrócić uwagę, iż - jak zastrzegł NSA - od wydanego zaświadczenia nie przysługuje żaden środek zaskarżenia. Jeżeli osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia nie zgadza się z jego treścią, powinna domagać się wydania postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia o żądanej treści, gdyż tylko wtedy będzie mogła uruchomić kontrolę instancyjną.

Uchwała NSA z dnia 27 lipca 2009 roku, sygn. akt I OPS 2/09


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika