Zasiłki

Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

Decyzją Ministra Gospodarki dodatek energetyczny został od 1 maja nieznacznie obniżony, aktualne stawki przedstawiono poniżej.

Z związku ze zmianą wysokości dodatku energetycznego przypominamy o konieczności złożenia w maju wniosku o przyznanie świadczenia na kolejny rok. Dotychczasowo wydane decyzje obowiązywały jedynie do kwietnia 2015.

Komu przysługuje dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny to nowe świadczenie finansowane z budżetu państwa, którego celem jest częściowa rekompensata wydatków na energię elektryczną, ponoszonych przez osoby najuboższe. Dodatek energetyczny przysługuje osobom, które pobierają dodatek mieszkaniowy.


Odbiorca wrażliwy energii elektrycznej

Ustawa z dn. 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe pojęcie - „odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej”, który spełnia następujące warunki:

  • ma przyznany dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych,
  • jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym, 
  • zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.


Wysokość dodatku energetycznego

Dodatek energetyczny pokrywa tylko część opłat ponoszonych przez użytkowników energii elektrycznej i wynosi nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii w gospodarstwie domowym, ustalanej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie przepisów ustawy - prawo energetyczne, przy czym wysokość limitu zużycia energii elektrycznej wynosi:

  • 900 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną;
  • 1250 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób;
  • 1500 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób.

Zgodnie z obwieszczeniem z dn. 17 kwietnia 2015 roku, wysokość dodatku energetycznego do 30 kwietnia 2016 r. wynosi dla gospodarstwa domowego:

  • prowadzonego przez osobę samotną - 11,09 zł na miesiąc (wcześniej było to 11,36 zł, obnizka o 0,27 zł);
  • składającego się z 2 do 4 osób - 15,40 zł na miesiąc (wcześniej było to 15,77 zł, obnizka o 0,37 zł);
  • składającego się z co najmniej 5 osób - 18,48 zł na miesiąc (wcześniej było to 18,93 zł, obnizka o 0,45 zł).

Kwotę świadczenia na okres od 1 maja 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. ogłosi minister właściwy do spraw gospodarki w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, do dnia 30 kwietnia 2016 r.

Jak otrzymać dodatek energetyczny?

Wypłacanie dodatku należy do kompetencji gminy. Przyzna go wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej. Do wniosku o przyznanie dodatku energetycznego należy dołączyć kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej. Wydanie decyzji nastąpi w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku.

Dodatek energetyczny zostanie wypłacony do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem miesiąca stycznia, w którym dodatek energetyczny wypłaca się do dnia 30 stycznia danego roku. Kwota pieniężna może zostać przelana na rachunek bankowy wnioskodawcy lub na rachunek bankowy przedsiębiorcy energetycznego, z którym została zawarta umowa kompleksowa lub umowa sprzedaży energii elektrycznej.


Kto otrzyma dodatek energetyczny?

 Aby uzyskać dodatek energetyczny, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • wnioskodawca jest uprawniony do otrzymywania dodatku mieszkaniowego;
  • pozostaje stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym;
  • zamieszkuje w miejscu dostarczenia energii elektrycznej.

e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (23)

D

30.4.2016 12:34:24

Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

WSTYD!!!Pan prezes musi mieć na nowe opony do swojej HONDY i SKODY dlatego ludziom daje tylko 30 procent mowa o PGE w ŁODZI ul Tuwima.

Magda

21.4.2016 18:55:30

Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

Można oszczędzać. My płacimy ok. 50 zł na 2 miesiące ale oszczędzamy na oświetleniu, co się da pierzemy ręcznie, nie mamy TV. Można - można! Ale jak chce się żyć ponad swoje możliwości to później są takie bezsensowne wpisy. Dla nas kwota 15,40 jest znacząca i jesteśmy wdzięczni, że ją dostajemy.

Aga

10.3.2016 15:34:23

Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

Skąpe państwo, wg mnie powinna to być dopłata pokrywajaca połowę rachunku. Chociaż sto złoty. Wiadomo nie należy się czepiac o bo malo, ale ta kwota jest ponizajaca i nie wierzę, że tak wygląda wsparcie.

agata

6.5.2015 10:30:44

Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

oj nie martwcie się, te pieniądze na pewno się nie zmarnują, już ktoś się nimi zaopiekuje;p Faktem jest, że wysokość dodatku energetycznego naprawdę jest śmieszna.

och-ach

4.5.2015 13:34:34

Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

taaak, teraz się zaczną kłótnie o te parę groszy...Ludzie, to mniej niż złotówka! takie pieniądze faktycznie leżą na ulicy;p

JA

4.5.2015 11:59:39

Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

kpina i oszczędzanie na najbiedniejszych

monia33

4.5.2015 11:2:7

Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

Super:] niedość że już świadczenie jest małe, to jeszcze od niego odejmują.......szkoda słów....nie zauwazyłam żeby mi rachunki sie obnizyly....

jaga

22.4.2015 7:20:13

Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

wiadomo już coś o ile wzrośnie dodatek energetyczny od maja? gdzie to mogę sprawdzić?

pan

8.4.2015 9:42:17

Re: Dodatek energetyczny 2015 - jak otrzymać świadczenie?

Wniosek o dodatek energetyczny można składać przez cały rok. Podane wyżej stawki obowiązują do końca kwietnia, więc później będzie pewnie jakas aktualizacja

kari

2.4.2015 15:47:25

Re: Dodatek energetyczny 2015 - jak otrzymać świadczenie?

Z tego co wiem to można w dowolnym okresie w ciągu roku, ale proszę jeszcze żeby prawnik potwierdził tą informację....

emilia

31.3.2015 10:4:32

Re: Dodatek energetyczny 2015 - jak otrzymać świadczenie?

Można jeszcze teraz złożyć wniosek o dodatek energetyczny, czy trzeba było załatwić to na początku roku?

Halina

23.3.2015 11:53:55

Re: Dodatek energetyczny 2015 - jak otrzymać świadczenie?

Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej jest naprawdę wystarczający - mówię to jako osoba samotna i niezamożna, dla której liczy się każdy grosz. Rozmumiem osoby, które się skarżą bo mają dzieci niepełnosprawne, dużo wydatków i potrzeb z tego tytułu - dla nich faktycznie dodatek energetyczny w takiej wysokości to kropla w morzu potrzeb, by nie rzec nawet - kpina. Ale dodatek energetyczny nie powstał z myślą o takich osobach - im należy się naprwdę inny rodzaj pomocy. Dodatek jest dla osób samotnych ze skromnymi wymaganiami i potrzebami i jako taki naprawdę wystarcza. Nie rozumiem osób, które dostają pieniądze, korzystają z rządowej pomocy i jeszcze narzekają. Skoro nie chcesz tych pieniędzy, bo to poniżające dla ciebie, to znaczy że nie jesteś osobą potzrebującą, możesz się sam utrzymywać.

Bella Swan

21.11.2014 20:30:34

Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie?

Komentujący macie zupełną rację. To poniżające. Moim zdaniem powinno się ok. 80% dotować takie rodziny. Widać gołym okiem jaki socjopatyczny i bezduszny oraz skąpy Rząd mamy. Żenada.

lidia

14.3.2014 17:21:59

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

Dostaje zasilek staly z MOPR-u, od tego odejmuja mi przyznany dodatek mieszkaniowy, a teraz odejma dodatek energetyczny, gdzie tu logika, jeden da , drugi zabierze, kpina iu zenada.

lidia

14.3.2014 17:19:27

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

Odbiorcy wrazliwi dostana dodatek energetyczny w kwocie 15 zl. miesiecznie, to kpina, sa to osoby bardzo wrazliwe na ponizenie.

Lidia

14.3.2014 17:17:13

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

Panie premierze, czym znowu zaskoczyl Pan najubozszych,jalmuzna, dodatek energetyczny w kwocie 15 zl,na 4 osobowa rodzine przy zuzuciu miesiecznym 250 zl( gdzie nie ma gazu), pewnie ten dodatek bedzie odjety od zasilku stalego jak dodatek mieszkaniowy?????????????/To sa kpiny do potegi entej!!!!!!!!

Natalia

19.2.2014 10:3:11

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

Czy jak nie złożyłam wniosku w styczniu, to mogę to jeszcze zrobić, czy też jest na to przewidziaan jakaś pula, która wyczerpała sie już w styczniu??

Jakub

11.1.2014 14:45:18

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

A co zrobić w przypadku gdy dodatek mieszkaniowy przyznano mężowi, a umowę z elektownią podpisała żona. Oboje razem zamieszkują w lokalu własnościowym. Czy dodatek im się należy?

tarnowianka

8.1.2014 20:53:53

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

składając wniosek o dodatek energetyczny w TARNOWIE małopolska trzeba jeszcze zrobić opłatę skarbową w wysokości 10 zł.Zastanawiam się czy jest to zgodne z prawem ? Czy wy też musicie zrobić takie opłaty???

jerzy

7.1.2014 19:44:43

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

Tak to prawda to jest żenada, i kpina z narodu polskiego, panie premierze proszę ten dodatek zatrzymać na premię dla swoich pracowników bo im braknie pieniędzy na dojazdy do pracy lub na zegarki i wtedy bedzie problem bo nie bedą w stanie dotrzeć na czas do pracy do usłyszenia na wyborach. Jerzy

Biedny ale honoro

7.1.2014 16:30:52

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

Ten wspaniały dar i taką kasiore niech lepej zainewstują w miejsca pracy a nie dają jałomużne najbiedniejszym .

janq

6.1.2014 1:15:24

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

Dodatek energetyczny obok dodatku mieszkaniowego, dopłata z którego nie będą mogli korzystac' najbiedniejsi. Dlatego, że MOPS potrąci ten dodatek z np: Zasiłku Stałego.

mama

2.1.2014 11:45:2

Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

Skomentuję tak . Żenada!!! Mam leżące dziecko niepełnosprawne z ciężkim porażeniem mózgowym. Codzienne pranie, masaże , konieczność prasowania ,zawsze zapas żywności w zamrazarce, bo nie ma z kim zostawiać leżącego dziecka. Miksowanie pokarmow. Rachunki za prąd co dwa miesiace w granicach 390-500 zł. Ta kwota , ktora mozna uzyskać na dopłatę jest tak śmieszna i niewiele znaczą ca,że szkoda wychylic nosa z domu ,żeby o to się starać . Limit na energie??? Jak można takiej rodzinie limitować energie elektryczną. Rodzina zużywa tyle ile musi i tutaj nie mozna nic limitować!!!!