Ułatwienie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny
Projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych
Każda aktywna Karta Dużej Rodziny będzie mogła zostać wyświetlona w aplikacji mobilnej mObywatel. Projekt ustawy wprowadzającej takie rozwiązanie został wprowadzony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.
Od 2018 roku Karta Dużej Rodziny wydawana jest nie tylko w formie tradycyjnej, ale również elektronicznej – można ją wyświetlić w smartfonie w dedykowanej aplikacji. Według obowiązujących przepisów, żeby skorzystać z elektronicznej wersji, posiadacze tradycyjnych Kart muszą złożyć odpowiedni wniosek. Wkrótce może się to zmienić.
Duże ułatwienie i ograniczenie biurokracji
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy w świetle której każda aktywna Karta Dużej Rodziny osób dorosłych oraz nieletnich posiadających PESEL i dowód osobisty bądź eLegitymację (niezależnie od tego, o jaką jej formę wnioskowano) będzie mogła zostać wyświetlona w aplikacji mobilnej mObywatel.
To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rodzin wielodzietnych. Z Karty Dużej Rodziny będzie można łatwiej korzystać mając jej elektroniczną wersję w telefonie. Poza tym, rozwiązanie ograniczy biurokrację, a także pozwoli uniknąć opłaty za domówienie elektronicznej formy Karty – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister Maląg jest przekonana, że wejście w życie nowych przepisów i ułatwienie z korzystania z Karty Dużej Rodziny w jeszcze większym stopniu przyczyni się do popularności programu. – Doceniamy trud rodziców włożony w wychowanie większej liczby dzieci. Zależy nam na tym, by program cały czas się rozwijał, żeby Karta Dużej Rodziny stawała się coraz bardziej powszechna, żeby stanowiła realne wsparcie dla dużych rodzin – mówi Marlena Maląg.
Karta Dużej Rodziny dziś
Dzisiaj z Karty Dużej Rodziny korzysta łącznie ponad milion rodzin. W sumie aktywnych Kart jest blisko 3,27 mln – 3,17 mln tradycyjnych i przeszło 890 tys. elektronicznych. W programie uczestniczy blisko 7,5 tys. partnerów, a ze zniżek można korzystać w ponad 28 tys. lokalizacji.
Łącznie w 2020 roku podpisano blisko 1,2 tys. umów i aneksów z partnerami KDR. Do programu w bieżącym roku dołączyli m.in. producenci obuwia – spółki Bartek i Wojas, czy sieć sklepów SMYK.
Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, w której rodzic lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Z programu mogą, również korzystać rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Od 2019 roku o KDR mogą wnioskować osoby, które miały kiedykolwiek na utrzymaniu troje lub więcej dzieci.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?