Integracja Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej w UE

Skuteczna integracja w krajach Unii Europejskiej

Proces reintegracji po notyfikacji Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej w pierwszych 11 krajach UE zakończył się sukcesem. Dzięki temu polscy obywatele mogą wygodnie i bezpiecznie logować się do systemów identyfikacji funkcjonujących w innych państwach członkowskich, wykorzystując w tym celu swój profil zaufany bądź profil osobisty (e-dowód).

Porady prawne

Pierwsze 11 państw UE, w przypadku których proces reintegracji Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej został skutecznie sfinalizowany, to:

  1. Belgia
  2. Czechy
  3. Chorwacja
  4. Dania
    • https://userprofile.eid.digst.dk/idm
    • https://lifeindenmark.borger.dk/
  5. Estonia
  6. Hiszpania
  7. Holandia
  8. Luksemburg
  9. Łotwa
  10. Portugalia
  11. Słowenia

Obecnie planowany jest proces reintegracji z systemami identyfikacji funkcjonującymi w kolejnych państwach europejskich, do których należą: Austria, Francja, Litwa, Malta, Słowacja, Szwecja, Włochy, Lichtenstein, Norwegia, Bułgaria i Niemcy.

Działania te mają na celu uruchomienie funkcjonalnej komunikacji z innymi węzłami eIDAS, która umożliwi polskim obywatelom wygodne logowanie z wykorzystaniem polskich środków identyfikacji elektronicznej do portali publicznych innych państw Unii Europejskiej. Wszystkie procesy integracji realizowane są przez Państwowy Instytut Badawczy NASK – operatora węzła polskiego eIDAS.

Notyfikacja Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej (PSIE)

Pod koniec 2022 roku Polska z sukcesem zakończyła proces notyfikacji Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej (PSIE), także realizowany przez NASK. Finałem tego procesu stało się opublikowanie opinii potwierdzającej notyfikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (19.04.2023 r.).

PSIE obejmuje 2 środki identyfikacji elektronicznej: profil zaufany i profil osobisty. Uzyskana opinia to publiczne potwierdzenie faktu, że spełniają one wymagania aktów prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej.

Polska jest już zintegrowana z 18 państwami Unii Europejskiej poprzez węzeł eIDAS. Umożliwia to obywatelom wcześniej notyfikowanych krajów EU logowanie do polskiego portalu transgranicznego: Biznes.gov.pl - Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika