Komisja sejmowa rozpatrzyła informacje PIP
Skargi i współpraca międzynarodowa
W ubiegłym roku gwałtownie, bo o prawie 40 proc. wzrosła liczba skarg napływających corocznie do Państwowej Inspekcji Pracy w związku z naruszaniem przez pracodawców przepisów prawa pracy. Poinformowano o tym posłów z sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej na posiedzeniu 18 marca br. w gmachu parlamentu.
Jak stwierdziła Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy, w latach 2006-2008 do organów PIP wpłynęło ponad 84 tys. skarg. Ich autorami byli głównie pracownicy bądź byli pracownicy. Najwięcej problemów sygnalizowanych w skargach dotyczyło nieprawidłowości związanych z wynagrodzeniem za pracę i innymi świadczeniami pracowniczymi, a także z nawiązywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy. Liczna grupa zarzutów odnosiła się do sfery bhp, w tym zwłaszcza niedopełniania obowiązku przeprowadzania szkoleń z tego zakresu oraz dopuszczania do pracy osób nieposiadających orzeczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.
W celu usunięcia naruszeń przepisów prawa stwierdzonych podczas badania skarg tylko w roku 2008 inspektorzy pracy skierowali do pracodawców ponad 93 tys. decyzji administracyjnych oraz ponad 141 tys. wniosków zawartych w wystąpieniach. Do sądów trafiło ponad 2,5 tys. wniosków o ukaranie winnych wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Ponadto inspektorzy nałożyli na pracodawców ponad 8 tys. grzywien w drodze mandatu karnego na łączną kwotę ponad 10 mln. zł.
W związku ze wzrostem liczby skarg inspekcja pracy zwiększyła liczbę kontroli związanych z badaniem wnoszonych zarzutów. Zintensyfikowała także przedsięwzięcia popularyzatorskie oraz promocyjne, takie jak: szkolenia w zakresie prawa pracy, działalność wydawnicza, uczestnictwo przedstawicieli PIP w audycjach radiowych i programach telewizyjnych.
Zgłoszenie skargi często bywało poprzedzone zasięgnięciem w Państwowej Inspekcji Pracy darmowych porad, co nierzadko pozwalało na załatwienie sprawy bez wszczynania oficjalnego postępowania sprawdzającego. W ciągu ostatnich trzech lat inspektorzy pracy udzielili ponad 4 mln. porad prawnych i technicznych.
W dyskusji m.in. poruszono problem przyczyn tak znacznego wzrostu liczby skarg. Przewodniczący komisji poseł Arkadiusz Czartoryski zwrócił uwagę, że jest to wynik pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju, poseł Janusz Krasoń zauważył, iż mogło na to także wpłynąć realizowanie przez PIP zwiększonej liczby zadań (kontrola legalności zatrudnienia).
Jak wskazał główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając, wzrost mógł być również spowodowany coraz większym zaufaniem społeczeństwa do urzędu w wyniku nasilonych działań informacyjno-edukacyjnych, niemniej ostateczną diagnozę będzie można postawić po zakończeniu prac zespołu analityków Państwowej Inspekcji Pracy badających ten problem. Wyniki analiz dadzą też odpowiedź na pytanie o efektywność działań inspekcji w tym zakresie i pozwolą na lepsze wykorzystanie w przyszłości potencjału kadry inspektorskiej.Komisja do Spraw Kontroli Państwowej zapoznała się także z materiałem nt. współpracy międzynarodowej PIP. Prezentując go Anna Tomczyk podkreśliła, że udział Państwowej Inspekcji Pracy w organizacjach wspólnotowych i międzynarodowych, zajmujących się szeroko rozumianą ochroną pracy oraz bezpośrednie kontakty z inspekcjami innych państw pozwalają na zdobycie nowych doświadczeń i wiedzy w zakresie strategii działania zagranicznych urzędów inspekcji pracy i wykorzystania najlepszych praktyk oraz rozwiązań w działalności kontrolno-nadzorczej i prewencyjnej naszego urzędu. Posłowie wysoko ocenili przedstawione dokonania, akcentując zwłaszcza rozwój współpracy PIP z inspekcjami pracy państw aspirujących do Unii Europejskiej.
W posiedzeniu komisji uczestniczyła Anna Jaworska, dyrektor Departamentu Prawnego GIP.
Źródło: www.pip.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?