Pozostałe

Łódź: ZUS uczestniczy w Grupie Wsparcia

W sali Kliniki Hematologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi, z pacjentami chorymi na nowotwory układu krwiotwórczego oraz ich rodzinami spotkali się eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z I Oddziału w Łodzi.

Inicjatorem spotkania była Fundacja Urszuli Jaworskiej, która utworzyła Grupy Wsparcia dla chorych na nowotwory. Dzięki takim spotkaniom zainteresowani mogą uzyskać szereg informacji z interesujących ich dziedzin, począwszy od kwestii medycznych, poprzez prawa przysługujące pacjentom i zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Eksperci z łódzkiego oddziału ZUS odpowiadając na pytania uczestników spotkania wyjaśnili, jakie są różnice pomiędzy świadczeniami przyznawanymi przez Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zwrócono też uwagę na dwa odrębne systemy orzekania realizowane przez te instytucje. - Innym celom służy orzekanie o niepełnosprawności przez Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a inne cele pełni orzekanie przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie o niezdolności do pracy. Tylko lekarze orzecznicy ZUS-u mogą orzekać dla celów rentowych - mówił dr Paweł Czarnecki - Główny Lekarz Orzecznik I Oddziału ZUS w Łodzi.

Duże zainteresowanie wśród zebranych osób budziły zagadnienia związane z tematem zasiłków chorobowych, świadczeń rehabilitacyjnych i rent z tytułu niezdolności do pracy. Zainteresowanym przybliżono też kwestie składania sprzeciwu od orzeczeń lekarzy orzeczników oraz odwołań od wydanych decyzji przez ZUS.

Na wszystkich zgromadzonych czekały przygotowane przez Oddział pakiety z ulotkami i broszurami informacyjnymi na temat świadczeń wypłacanych przez ZUS.


Monika Kiełczyńska
Rzecznik prasowy
I O/ZUS w Łodzi 

Źródło: http://e-inspektorat.zus.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: