mLegitymacja na nowy rok szkolny
mLegitymacja już wkrótce
Twoje dziecko ciągle zostawia legitymację w domu? Już niedługo ten problem odejdzie w zapomnienie. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Siedlcach, a także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Halinowie, trwa pilotaż mLegitymacji Szkolnej. Co to oznacza?
- Pamiętaj, żeby wziąć legitymację! Legitymację wziąłeś? – nie ma chyba rodzica, który choć raz nie zadał tego pytania swoim dzieciom i uczniów, którzy nigdy nie usłyszeli tych pytań od rodziców. Mamy dobrą wiadomość: wkrótce ten problem przejdzie do historii. Mamy rozwiązanie – mLegitymację. Co to takiego? To „zwykła” legitymacja szkolna, tyle tylko, że nie w papierze, a w telefonie.
Papier czy smartfon?
mLegitymacja, nad którą pracuje resort cyfryzacji, w trakcie np. podróży pociągiem będzie równoważna tradycyjnej legitymacji.
Jak to będzie działało? Wszystko dzięki aplikacji mObywatel, którą trzeba będzie ściągnąć na telefon (na początku mLegitymacje będą dostępne dla telefonów z systemem Android – co najmniej 6.0).
Mobilna wersja legitymacji szkolnej ma być uzupełnieniem jej standardowych form - papierowej lub plastikowej karty.
Czym dokładnie jest mLegitymacja?
mLegitymacja, to część aplikacji mObywatel. Co z niej wyczytamy? Przede wszystkim wiek ucznia, informację o tym, czy legitymacja jest ważna, a ponadto dane, które można znaleźć na tradycyjnych legitymacjach, tj.:
- imię i nazwisko ucznia;
- numer legitymacji;
- datę wydania;
- termin ważności;
- status użytkownika (uczeń);
- datę urodzenia;
- PESEL;
- adres zamieszkania;
- nazwę i adres szkoły.
Z mobilnej wersji legitymacji będzie można korzystać w tych samych sytuacjach, co w przypadku „tradycyjnych” dokumentów. Za pomocą mLegitymacji potwierdzimy status ucznia podczas kontroli biletów czy zakładania karty w bibliotece. Będzie ona również podstawą do otrzymania przysługujących zniżek.
Jak to ma działać?
- mLegitymacja Szkolna to bezpieczne narzędzie, dzięki któremu uczniowie potwierdzą przysługujące im uprawnienia, za pomocą telefonu komórkowego.
- mLegitymacje Szkolne wydawane będą uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno szkół publicznych, jak niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.
- "Mobilna" legitymacja będzie mogła być wydana uczniowi, któremu uprzednio wydano legitymację szkolną albo e-legitymację szkolną.
- Okres ważności mLegitymacji będzie tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej albo e-legitymacji (przedłużenie ważności wspomnianych legitymacji wymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji).
- mLegitymacja będzie unieważniana przez szkołę w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo e-legitymacji. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja.
Mobilna legitymacja szkolna to kolejne narzędzie z puli e-usług, wprowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach projektu mDokumenty. W najbliższych miesiącach do projektu zostaną dołączone kolejne szkoły.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?