Oświadczenie PKPP Lewiatan w 20. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r.

Polskie społeczeństwo ma dziś prawo do satysfakcji. Nigdy wcześniej w naszej historii nie udało się w ciągu 20 lat tak radykalnie zmienić naszego miejsca w świecie, wzmocnić bezpieczeństwa, poziomu zamożności obywateli i jakości życia. Naszej dumy nie powinien przesłaniać ani kryzys, ani fakt, że nie wszystkim się w naszej transformacji jednakowo powiodło. 

4 czerwca 1989 r. zaczął się w Polsce proces, który w ciągu zaledwie 20 lat doprowadził do głębokich zmian w ustroju politycznym i w gospodarce. Wcześniej Polska była praktycznie bankrutem, z niewydolną gospodarką, niewymienialną walutą, deficytem wszelkich towarów konsumpcyjnych, bez perspektyw rozwoju.  

Porady prawne

Aż do 1995 roku jako kraj przez wiele lat niewypłacalny, nie mieliśmy ratingu i tym samym dostępu do międzynarodowych rynków kapitałowych. Zaciągnięte wcześniej kredyty, nieefektywnie zainwestowane lub przejedzone, objęte były umowami restrukturyzacyjnymi w Klubach Paryskim i Londyńskim.

Szokowa terapia, zwana planem Balcerowicza, wprowadziła wolnorynkowe, sprawdzone historycznie w wielu krajach świata, reguły gospodarowania. Dzięki nim uwolniona została potężna energia społeczna, która w ciągu dwóch dekad radykalnie zmieniła miejsce Polski na gospodarczej i cywilizacyjnej mapie Europy i świata.

Średnioroczna dynamika PKB Polski w okresie 1995-2008 wynosiła 4,7% (krajów EU-15 1,8%). W 1990 r. PKB na głowę mieszkańca Polski stanowił niewiele ponad jedną trzecią średniej ówczesnej Unii Europejskiej, w 2008 r. już 56%.

W 1995 roku wartość polskiego eksportu na głowę mieszkańca wynosiła nieco mniej niż 600 USD, a w ubiegłym roku przekroczyła 4 tys. USD. Udział eksportu w PKB wzrósł w tym okresie z 16,5% do 39,8%.

„Prywatna przedsiębiorczość stała się podstawą rozwoju Polski oraz pomyślności pracodawców i pracowników. To wielki sukces wszystkich, którzy stworzyli swoje firmy, najczęściej od zera, własną pracowitością i twardym uporem. To sukces tych, którzy w ich firmach wydajnie pracują" - napisaliśmy w 2000 r. w „Manifeście Kapitalistycznym" PKPP Lewiatan. Po kolejnych 9 latach te słowa są wciąż aktualne. W 2007 roku sektor prywatny wytworzył 67,3% polskiego PKB i bez prywatnych przedsiębiorców nie można sobie wyobrazić przyszłego rozwoju kraju.

Być może transformacja gospodarcza w Polsce po roku 1989 mogłaby przebiegać inaczej. Dziś wiemy, że niektóre koszty społeczne przemian były zbyt wysokie. Jednak wszystko, co osiągnęliśmy w okresie ostatniego 20-lecia, było możliwe nie dzięki sprawiedliwemu dzieleniu biedy, lecz dzięki zaakceptowaniu prawdy, że źródłem rozwoju państw jest zysk przedsiębiorstw i że bez niego nie uda się osiągnąć najszczytniejszych nawet celów społecznych.

Światowa gospodarka przechodzi obecnie głęboki kryzys. Na tle naszych sąsiadów, a także niedawnych gospodarczych potęg, Polska - wybierając zdroworozsądkowe reguły gospodarki wolnorynkowej - opiera się kryzysowi skuteczniej niż inni.

Polskie społeczeństwo ma dziś prawo do satysfakcji. Nigdy wcześniej w naszej historii nie udało się w ciągu 20 lat tak radykalnie zmienić naszego miejsca w świecie, wzmocnić naszego bezpieczeństwa, poziomu zamożności obywateli i jakości życia.

Naszej dumy nie powinien przesłaniać ani kryzys, ani fakt, że nie wszystko się w naszej transformacji jednakowo powiodło.

Jednocześnie musimy pamiętać, żeby nie poprzestać na tym, co już osiągnęliśmy. Przed nami jeszcze wielkie wyzwania. Jesteśmy przekonani, że przedsiębiorczy Polacy potrafią im sprostać.  

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika