Emerytura

Pierwsze czytanie projektu Ustawy o emeryturach pomostowych

Strona 1 z 2

15 października br. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu Ustawy o emeryturach pomostowych, który zapewnia ok. 240 tys. osób pracujących w warunkach szczególnych lub wykonujących pracę o szczególnym charakterze możliwość wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej.  Zob.: Dla kogo emerytury pomostowe?

Emerytura pomostowa będzie dodatkowym świadczeniem, które osoba uprawniona będzie otrzymywać pomiędzy zakończeniem swojej kariery zawodowej a osiągnięciem wieku emerytalnego: 

 • świadczenie będzie przysługiwać osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach, które nie mogą być w żaden sposób usunięte przez pracodawcę, lub wykonującym prace, w której odpowiadają za bezpieczeństwo innych osób i które jednocześnie wymagają największej sprawności psychofizycznej

 • będzie to system wygasający (nie obejmie osób, które rozpoczęły karierę zawodową po 31 grudnia 1998 r.) - w przyszłości bowiem preferowane będą ułatwienia w zmianie pracy, a nie praca w warunkach potencjalnie szkodliwych dla zdrowia. Ustawa obejmie jednak wszystkich tych, którzy pracę zawodową w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze podjęli przed wejściem w życie reformy emerytalnej;

 • w przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań jedynym kryterium przyznania emerytury pomostowej są wskazania medyczne, nie polityczne czy ekonomiczne. Dlatego do uprawnionych zaliczać się będzie osoby wykonujące konkretne prace, a nie całe grupy branżowe.  

Projekt ustawy był przedmiotem konsultacji społecznych w trybie ustawowym oraz w Komisji Trójstronnej. Po pół roku rozmów w KT nie doszło jednak do podpisania porozumienia, ponieważ związki zawodowe chciały znacznego poszerzenia listy osób uprawnionych, m.in. o: wszystkich nauczycieli, kolejarzy, muzyków instrumentów dętych, prace na statkach żeglugi śródlądowej, w kanałach ściekowych i przy nieczystościach (śmieciach), prace kapitanatów portów i latarników, kierowców tirów, ochroniarzy wewnętrznych służb ochrony, wiele kategorii pracowników służby zdrowia mających kontakt z pacjentami, cywilną służbę zdrowia w służbach mundurowych itd.

Związki chciały też, by system nie miał charakteru wygasającego, podczas gdy rząd uważa, że ludzie powinni zmieniać pracę, a nie pracować w warunkach szczególnych, aż  stracą zdrowie.   Ponieważ jednak decydują obiektywne kryteria medyczne, a nie względy polityczne, rząd uzupełnił  pierwotną listę prac o te, co do których powoływani przez KT eksperci medycyny pracy byli zgodni, że wykonywane są w warunkach szczególnych lub z racji szczególnej odpowiedzialności za zdrowie i życie innych wymagają odpowiedniej sprawności własnej. Listę rozszerzono więc np. o prace w zimnym mikroklimacie oraz prace w warunkach  podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, pracę maszynistów (kolei i metra) i kierowników pociągów, sokistów, prace tancerzy zawodowych związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym, pracę mechaników odpowiedzialnych na lotnisku za bezpieczeństwo samolotów.  

Emerytura pomostowa - ile i kiedy?

 

Emerytura pomostowa wynosić będzie 100 proc. potencjalnej emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat i będzie waloryzowana według tych samych zasad co emerytury i renty z FUS.

Będzie można na nią przejść na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn), w niektórych przypadkach nawet na dziesięć lat przed osiągnięciem tego wieku. Trzeba będzie jeszcze spełnić inne warunki - odpowiedni ogólny staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), staż pracy w warunkach szczególnych lub przy wykonywaniu pracy o szczególnym charakterze - przez co najmniej 15 lat.

Większość kosztów finansowania emerytur pomostowych wziąłby na siebie budżet państwa. Rząd chce jednak, by pracodawcy, odpowiedzialni za tworzenie warunków pracy, współfinansowali emerytury pomostowe z dodatkowych, niewielkich składek.  

Ile będą kosztowały emerytury pomostowe?

Na podstawie danych z ZUS i Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Ministerstwo Pracy i polityki Społecznej wyliczyło, że emerytury pomostowe będą kosztować w latach 2009-2040 wyniosą około 12,7 mld zł w wartościach realnych z 2007 r. (0,58% przeciętnego rocznego PKB w tym okresie). W praktyce jednak koszty mogą być niższe, jeśli okaże się, że ludzie zmieniali bądź przerywali pracę, nie mają wymaganego stażu lub zechcą pracować dłużej.

Obserwuj nas na:

Czytaj dalej (strona 1 z 2)

1

2

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

jurek

31.5.2016 16:12:53

Re: Pierwsze czytanie projektu Ustawy o emeryturach pomostowych

mam 60 lat 42 letni staż do emerytury raczej nie dożyje ze względu na dużą umieralnosć w mojej zw rodzinie ,powinienem mieć wybór iść lub nie na emeryturęy zwłaszcza ze zus wyliczył mi już po osiągnienciu 67 lat pracując do tego wieku osiągnę 49 lat pracy normalny absurd jeszcz raz powtóżę powtóże powinienem mieć wybór po rewaloryzacji moich składek w zus mam 600000 tys kiedy to wykorzystam może ten rząd tym się zainteresuje

skazana na pracę

28.11.2014 12:28:17

Re: Pierwsze czytanie projektu Ustawy o emeryturach pomostowych

Czy bhpowiec w PKP pracował w warunkach szkodliwych jeżdżąc na szkolenia ?HE HE Moja sąsiadka z tego powodu w wieku 55 lat przeszła na wcześniejszą emeryturę...Napracowała się kobicina he he .a aj doginam całe życie na 3 zmiany w firmie samochodowej gdzie nabawiłam się alergii zespołu cieśni nadgarstka i zwyrodnień stawów biodrowych(czeka mnie endoproteza)....ale tu nie ma mowy o szkodliwych warunkach!!!!LUDZIE TRZYMAJCIE MNIE I JESZCE MAM DOGiNAć !0 lat!!!!!

jola

27.4.2012 3:53:40

Re: Pierwsze czytanie projektu Ustawy o emeryturach pomostowych

w wieku 55 60 mmozna przejsc na emeryture w szwecji niemczech finlandi a polaka skazuje sie na charowanie do 67 np.w szwecji panstwo dba o starszych ludzi bardzo mmo ze maja dzieci maJA OPIEKE SWIADCZENIA A MY NIE DBAMY WOGOLE CO MOZEMY ZABIERAMY ludziom /no jak mozna mowic ze majac 30 czy 40 lat pracy placenia skladek ktos ma miec mala emeryture to gdzie jego pieniadze przeciesz do dzis sie tak robi zarabiasza na papierze 2000 tys tysiac co miesiac idzie na zus a my dostajemy 1000 no przeciesz tAK JEST BO SKAD BY ZUS BRAL PIENIADZE KAZDY KTO MA PRYWATNY ZAKLAD PLACI ALE TO NIE PUSTE SLOWA ON PLACI PO 900 ZL MIESIECZNIE ZUS I NIE KORZYSTA Z LEKARZY BO NARAZIE JEST W IARE MLODY MA TE 30 40 LAT A CO DALEJ wiec kadzy pracujac placi przynajmniej po 1100 zl skladki.jeszcze jedno ja mam 57 rok 18 lat pracy i jestem chora bez prawa do renty emerytury to poprostu skandal i mam czekac 10 lat do emerytury nie to smieszne predzej umre jak doczekam a nawet dawniej bylo 55 i 60 i bylo super a teraz co sie zblizam do emerytury to ja podnosza i nie mowcie ze kobiert od 40 roku nie ja mam pracowac o rok luzej poprostu skandal /tez sie opoiwiada bzdury ze nie bedzie mial to pracowac pracowali by wszyscy ale dajcie im prace a nie zwalniajcie tysiecy ludzi z pracy mlody dzisiaj jedzie za chlebem na zacho bo w polsce nie ma pracy dla mlodych co dopiero stary zchorowany no wreszcie trzeba sobie z trgo zdac sprawe ze tak jest a nie forsowac cos co jet poprostu nierealne do wykonani./opieka spoleczna jaka jest to wiemy wystarczy tam isc tysiace dokumentow wywiady i 350 zl na osobe no kto za tyle przezyje oplaci rachunki czynsz gaz swiatlo nikt bo za to sie nie da zyc ktos jak ma co mieiac 6 7 ty, nie zrozumie tego c ma 1500 zl bo on 1000 odrazu na oplaty podzielic na dwie osoby stare leki jedzienie i brakuje conajmniej 400 500 zl.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.7.2009

  Rekompensaty dla osób, które nie mogą przejść na emeryturę pomostową

  W ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych przewidziano rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym (...)

 • 26.2.2019

  Waloryzacja emerytur i rent od dnia 1 marca 2019 r.

  Świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł. Jednocześnie najniższe świadczenia podniesione zostaną odpowiednio do 1100 oraz 825 zł (w (...)

 • 19.2.2012

  Prawo do emerytury górniczej

  Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela umożliwiła górnikom (...)

 • 21.5.2017

  Jedna wpłata do ZUS

  Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksie pracy przewidują, że każdy płatnik będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał wszystkie opłaty (...)

 • 15.1.2018

  Zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zbada Trybunał

  Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych (...)