Prawa podstawowe w Unii Europejskiej
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym wyraża zaniepokojenie wieloma przypadkami łamania praw podstawowych w Unii Europejskiej. Sprawozdanie wymienia między innymi przypadki dyskryminacji mniejszości, czy też naruszenie prawa do prywatności. Posłowie przedstawili zalecenia do walki z homofonią, dyskryminacją kobiet oraz ubóstwem dotykającym zwłaszcza dzieci w wielu krajach unijnych.
Debata nad sprawozdaniem odbyła się na sesji grudniowej, jednak zbyt wiele rozbieżności i propozycji poprawek spowodowało, że głosowanie nad projektem rezolucji przełożono na tę sesję Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Prawa podstawowe w Unii nie zawsze przestrzegane
W sprawozdaniu podkreślono, że państwa członkowskie często uchylają się od kontroli na szczeblu unijnym wewnętrznych praktyk w zakresie praw człowieka, co przynosi szkodę aktywnej roli obrońcy praw człowieka, jaka odgrywa UE na świecie i prowadzi do zachwiania wiarygodności zewnętrznej polityki UE w zakresie obrony praw podstawowych, czytamy w raporcie. Dlatego, jak podkreślili posłowie dla wiarygodności UE na świecie ważne jest, aby nie stosowała ona "podwójnych standardów" w polityce zagranicznej i wewnętrznej.
Łamanie praw podstawowych, a walka z terroryzmem
Parlament wyraził zaniepokojenie, że międzynarodowa współpraca w ramach zwalczania terroryzmu wielokrotnie doprowadziła do zmniejszenia poziomu ochrony praw człowieka, wymieniając zwłaszcza łamanie prawa do prywatności, ochrony danych osobowych czy prawa do niedyskryminacji.. Posłowie wezwali także UE i państwa członkowskie do wdrożenia zaleceń zawartych w rezolucji z 2007 roku w sprawie zbadania sprawy rzekomego wykorzystania krajów europejskich przez CIA do transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów Poprawki zmierzające do wykreślenia tego zapisu z treści raportu zostały odrzucone przez Izbę.
Równość szans
Posłowie w wielu punktach przedstawili zalecenia do walki z dyskryminacją kobiet w wielu dziedzinach, obejmujących małżeństwo i inne relacje rodzinne, przemoc wobec kobiet, dyskryminacje na polu zawodowym, wykorzystywanie seksualne. Posłowie zwrócili się do państw członkowskich o odrzucenie argumentów kulturowych i opartych na tradycjach lub religii w celu uzasadnienia jakiejkolwiek formy dyskryminacji, ucisku lub przemocy wobec kobiet.
Parlament wezwał państwa członkowskie do zagwarantowania, by kobiety mogły w pełni korzystać ze swoich praw, do wprowadzenia odpowiedniego wychowania seksualnego, informacji, poufnego doradztwa oraz do ułatwienia dostępu do metod antykoncepcyjnych w celu zapobiegania wszelkim niepożądanym ciążom oraz nielegalnym i ryzykownym zabiegom usuwania ciąży oraz do zwalczania praktykowania okaleczeń kobiecych narządów płciowych.
Posłowie postulują, aby środki, które państwa członkowskie otrzymują na udostępnienie infrastruktury dla osób niepełnosprawnych, spełniały kryteria Konwencji ONZ w sprawie praw osób niepełnosprawnych oraz aby udostępniono środki na odpowiednie usługi opiekuńcze w gminach i w rodzinach oraz na możliwości prowadzenia przez te osoby niezależnego życia.
Homofobia i pary homoseksualne
W sprawozdaniu, Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do przedstawienia wniosku, który zapewniłby stosowanie przez wszystkie kraje UE zasady wzajemnego uznawania par homoseksualnych, niezależnie od tego, czy są one małżeństwem, czy pozostają w zarejestrowanym związku partnerskim. Zapisy dotyczące związków homoseksualnych były dyskutowane przez posłów z krajów, m. in. Polski, w których nie ma legalizacji małżeństw homoseksualnych. Poprawki zmierzające do wykreślenia tych zapisów ze sprawozdania zostały odrzucone w głosowaniu plenarnym.
Raport zwraca także uwagę na homofobię i zachęca państwa członkowskie, które jeszcze tego nie uczyniły, do podjęcia działań legislacyjnych w celu zniesienia doświadczanej dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.
Parlament uważa, że dyskryminacyjne uwagi kierowane pod adresem homoseksualistów przez kierownictwo religijne, społeczne i polityczne wzniecają nienawiść i przemoc, oraz zwraca się o potępienia takiej postawy. Posłowie udzielili pełnego wsparcia inicjatywie francuskiej, którą popierają wszystkie państwa członkowskie, na rzecz powszechnej legalizacji homoseksualizmu.
Homoseksualizm wciąż stanowi przestępstwo w 91 krajach, a w niektórych przypadkach uznawany jest za zbrodnię zagrożoną karą śmierci.
Prawa dzieci
Połowie poruszyli także dość szeroko sytuację dzieci: prawa, dyskryminacja i ubóstwo dzieci w wielu krajach unijnych. PE potępił wszelkie formy przemocy wobec dzieci, takie jak pedofilia, przemoc seksualna, przemoc w rodzinie, kary cielesne w szkołach zwracając uwagę, że tysiące dzieci jest zatrudnianych w najgorszych formach pracy.
Jugendamty
Nie uzyskała poparcia poprawka, jaką złożyli do sprawozdania polscy posłowie z grupy UEN - Konrad SZYMAŃSKI i Marcin Libicki - poddająca krytyce działania niemieckiego urzędu ds. dzieci. Posłowie chcieli, aby Komisja Europejska zbadała działalność Jugendamtów pod kątem unijnych rekomendacji dotyczących małżeństw mieszanych, który przewiduje m.in. prymat dobra dziecka oraz zasadę równego dostępu rodziców do dzieci po rozwodzie. Do PE wpływają skargi rodziców pochodzenia nie-niemieckiego, skarżących się na dyskryminację ze strony Jungendamtów. Parlamentarna Komisja Petycji zarejestrowała ok. 200 skarg rodziców różnego obywatelstwa na działania Jugendamtów. Poprawkę odrzucono stosunkiem głosów 101 za, 531 przeciw.
Sprawozdanie przyjęto stosunkiem głosów 401 za, 220 przeciw, przy 67 wstrzymujących się.
Giusto CATANIA (GUE/NGL, IT)
Sytuacja w zakresie praw podstawowych w Unii Europejskiej (2004-2008)
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 14.01.2009
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?