Prezydent zawetował nowelizację ustawy o systemie oświaty

Prezydent zawetował nowelizację ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ostateczną decyzję o zmianach w polskiej oświacie podejmie teraz Sejm.

Zapisane w znowelizowanej ustawie przepisy zapewniają lepszy dostęp do edukacji dzieci najmłodszych - poprzez obniżenie wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego do lat sześciu oraz upowszechnianie edukacji przedszkolnej. Umożliwiają również wykorzystanie potencjału systemu oświaty dla wyrównywania szans edukacyjnych dzieci z regionów, w których edukacja przedszkolna nie jest powszechna.

Ustawa umożliwia także przekazywanie szkół przez jednostki samorządu terytorialnego innym podmiotom, zainteresowanym istnieniem szkoły w danej lokalizacji (na przykład lokalnemu stowarzyszeniu, które nie zgadza się na likwidację placówki), pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty oraz w sytuacji, gdy szkoła liczy mniej niż 70 uczniów.

Kolejnym celem ustawy jest doprecyzowanie podziału obowiązków pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego i kuratorów. Wprowadzone zmiany dotyczą między innymi rezygnacji z opiniowania arkuszy organizacyjnych szkoły przez kuratora oświaty. Przepisy uwzględniają natomiast potrzebę zasięgnięcia opinii kuratora oświaty np. w przypadku likwidacji szkoły.

Znowelizowana ustawa wprowadza możliwość tworzenia w szkołach publicznych i niepublicznych oddziałów międzynarodowych, w których nauczanie będzie zgodne z programem nauczania, ustalonym przez zagraniczną instytucję edukacyjną. Przedstawia także rozwiązania ułatwiające integrację dzieci imigrantów w środowisku szkolnym i w społeczeństwie.

Ustawa porządkuje także kilka innych obszarów, m.in.: 
- wprowadza ułatwienia związane z organizowaniem nauczania domowego,
- reguluje podejmowanie działań zabezpieczających przed dostępem do treści niepożądanych z Internetu,
- wprowadza przejrzystość systemu dotowania przez jednostki samorządu terytorialnego szkół publicznych i niepublicznych, prowadzonych przez inne organy,
- określa definicję niepełnosprawności sprzężonych,
- ułatwia zatrudnianie specjalistów do kształcenia zawodowego.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika