UE i USA otwierają nowy rozdział

Wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu wywołało ostrą reakcję przywódców zgromadzonych na szczycie UE-USA.

Przywódcy państw UE, którzy spotkali się w Pradze z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą, stanowczo potępili wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną, a także wymienili poglądy češtinaEnglishfrançais na temat gospodarki, zmian klimatycznych, energii i handlu.

Rozmowy dotyczyły również irańskiego programu nuklearnego, pokoju na Bliskim Wschodzie oraz pomocy dla Afganistanu i Pakistanu.

Północnokoreańska próba rakietowa została przeprowadzona 5 kwietnia, zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu, który był ostatnim etapem pierwszej europejskiej wizyty Baracka Obamy w charakterze prezydenta USA.

Rada Europejska i Stany Zjednoczone wydały wspólne oświadczenie češtinaEnglish">eu2009.cz/en/news-and-documents/news/european-union-united-states-joint-statement-on-the-north-korean-missile-launch--15713/">français, w którym stwierdziły, że północnokoreański program rakiet balistycznych „ma zapewnić Korei Północnej możliwość grożenia bliższym i dalszym krajom użyciem broni masowego rażenia".

Natomiast w kwestii przeciwdziałania zmianom klimatu English przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso stwierdził, że Europa i USA zajmują coraz częściej podobne stanowisko, oraz zapowiedział ściślejszą współpracę obu stron.

Barack Obama powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe objąć przywództwo na polu międzynarodowych działań zmierzających do ograniczenia arsenałów jądrowych. Obie strony po raz kolejny zobowiązały się też do zakończenia konkretnymi postanowieniami przeciągających się światowych rozmów w sprawie handlu międzynarodowego.

Wcześniej Barack Obama udał się do Londynu, aby wziąć udział w szczycie grupy G20 poświęconym światowemu kryzysowi gospodarczemu, a także do Strasburga, gdzie odbył się szczyt NATO zorganizowany w 60. rocznicę powstania sojuszu.

Więcej na ten temat


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika