W służbie obywateli
Co roku Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje około 3 tys. skarg. Jednak zaledwie jedna czwarta z nich rzeczywiście dotyczy spraw wchodzących w zakres jego kompetencji. Pozostałe mogłyby być rozwiązane dzięki innym mechanizmom bądź należą do kompetencji władz krajowych lub regionalnych. Aby pomóc w znalezieniu właściwego organu, powstał nowy, interaktywny przewodnik dostępny na stronie Rzecznika http://www.ombudsman.europa.eu/home/pl/default.htm
Jeżeli uważamy, że instytucje unijne popełniły błąd lub złamały obowiązujące je przepisy, możemy zwrócić się do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie sprawy w naszym imieniu.
Rzecznik może bowiem wyjaśniać sprawy dotyczące nieuczciwego traktowania, dyskryminacji, nadużycia władzy, nieudostępniania informacji, nieuzasadnionych opóźnień lub niedopełnienia odpowiednich procedur.
Z reguły rzecznikowi udaje się znaleźć rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony. Jeżeli jednak instytucja UE nie postąpi według zaleceń rzecznika, może on skierować sprawę do Parlamentu Europejskiego, który może w razie konieczności podjąć odpowiednie działania polityczne.
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje co roku blisko 3 tys skrag. Jednak zaledwie jedna czwarta z nich rzeczywiście dotyczy spraw wchodzących w zakres jego kompetencji. Pozostałe mogą być rozwiązane dzięki innym mechanizmom rozwiązywania sporów, np. z pomocą rzeczników krajowych, czy też sieci SOLVIT. Dlatego stworzono nowy interaktywny przewodnik, który pomoże znaleźć właściwy organ. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze oraz uniknąć rozczarowania w przypadku odrzucenia skargi z powodu skierowania jej do niewłaściwych władz.
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich pomaga rozwiązywać sprawy sporne. Nie dawno interweniował na przykład w sprawie odrzucenia zgłoszenia na staż w Komisji. Kandydatka z Portugalii wniosła skargę z uwagi na to, że jej zgłoszenie zostało odrzucone, motywując to tym, że jej wcześniejsze doświadczenie w instytucjach UE nie przekraczało sześciu tygodni, czyli spełniało wymogi stawiane kandydatom. Rzecznik wystąpił więc w tej sprawie z wnioskiem do Komisji, która wyjaśniła, że doświadczenia poniżej jednego miesiąca nie trzeba zgłaszać, a następnie przyjęła zgłoszenie.
Rzecznika wybiera Parlament Europejski na pięcioletnią kadencję - aktualnie funkcję tę pełni Nikiforos Diamandouros. Należy on do Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Obywatelskich, działającej w 31 krajach Europy.
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu/polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?