Wypłata wynagrodzeń tematem posiedzenia Rady Ochrony Pracy

Przestrzeganie przepisów prawa pracy w zakresie wypłaty wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy w ciągu trzech ostatnich lat, w świetle wyników kontroli Państwowej Inspekcji Pracy - było jednym z tematów obrad Rady Ochrony Pracy, która zebrała się 20 stycznia br. w Sejmie RP na plenarnym posiedzeniu pod przewodnictwem poseł Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej. W spotkaniu, inspekcję pracy reprezentowali Anna Tomczyk, Iwona Hickiewicz i dr Marian Liwo - zastępcy głównego inspektora pracy oraz Anna Jaworska, dyrektor Departamentu Prawnego i Małgorzata Kwiatkowska, dyrektor Gabinetu GIP.

W roku ubiegłym inspektorzy pracy przeprowadzili 1 217 kontroli ukierunkowanych na problematykę wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń pracowniczych. Tematyka ta badana była również podczas blisko 7 tys. innych kontroli.

Porady prawne

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło wypłaty wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy bądź ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i innych dodatków oraz samego wynagrodzenia za pracę. Incydentalny charakter miały natomiast nieprawidłowości związane z wypłatą minimalnego wynagrodzenia, odpraw emerytalnych, rentowych i pośmiertnych oraz świadczeń urlopowych.

Przepisy o wypłacie wynagrodzenia za pracę naruszał w 2008 roku co czwarty skontrolowany pracodawca. Odnotowano spadek odsetka kontrolowanych pracodawców niewypłacających premii i nagród (z 4,4% w 2006 r. do 2,2% w 2008 r.).

Naruszenia przepisów o wypłacaniu wynagrodzeń i innych świadczeń związanych z pracą dotyczyły w 2008 r. około 53 tys. pracowników. W sumie, w latach 2006-2008 dotknęły one ok. 189 tys. osób. W tym okresie pracownikom nie wypłacono 283 mln 210 tys. złotych. Tylko w 2008 r. była to kwota w wysokości 96 mln 481 tys. zł.

Inspektorzy pracy wyegzekwowali w roku 2008 na rzecz pracowników 104 mln zł zaległych należności.

- Wyniki trzyletnich kontroli w zakresie wypłaty wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy potwierdzają spadek odsetka kontrolowanych pracodawców naruszających przepisy o wypłacie wynagrodzenia za pracę, z 30,7% w 2006 r. do 25,2% w 2008 r. - stwierdziła Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy. - Rozmiar zjawiska niewypłacania wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń powoduje jednak, że zagadnienia te pozostają w centrum uwagi Państwowej Inspekcji Pracy.

Działania kontrolno-nadzorcze, przede wszystkim zaś możliwość stosowania przez inspektorów pracy środków prawnych powstrzymują pracodawców przed łamaniem przepisów. Z drugiej jednak strony, upowszechnianie wiedzy na temat zagadnień związanych z wypłatą wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy, jest - jak podkreśliła Anna Tomczyk - obok działań kontrolnych, jedną z głównych metod służących poprawie przestrzegania przepisów prawa pracy w tym zakresie.

Analiza przyczyn występujących nieprawidłowości wskazuje na potrzebę kontroli w zakresie wypłaty wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy. W programie działania Państwowej Inspekcji Pracy na 2009 r. przewidziane są dalsze kontrole przestrzegania przepisów dotyczących wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych.

Będą też prowadzone szkolenia i organizowane seminaria podnoszące poziom wiedzy w zakresie obowiązujących przepisów dotyczących wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych.

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika