Zmiany dot. możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości?
Konsultacje publiczne projektu dotyczącego zwrotu wywłaszczonych nieruchomości
Trwają konsultacje i uzgodnienia projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Niekonstytucyjność obowiązujących regulacji w tym zakresie stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 14 lipca 2015 r.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) 2 listopada 2017 r. skierowało propozycję zmian do zaopiniowania. Projekt przewiduje uprawnienie dla właściciela bądź jego spadkobiercy do żądania zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości, a także ograniczenie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, co ma zwiększyć pewność prawną inwestowania i jest zgodne z innymi zmianami proponowanymi przez MIB w ustawie inwestycyjnej.
- "Ograniczenie w czasie możliwości domagania się zwrotu nieruchomości ma wzmacniać stabilność procesu inwestycyjno-budowlanego, podobnie jak inne zmiany w tym zakresie, które proponujemy w tzw. ustawie inwestycyjnej w odniesieniu do pozwolenia na budowę. Podważenie pozwolenia na budowę nie będzie możliwe po 5 latach od dnia, w którym stało się ostateczne. Z kolei zmiany dotyczące możliwości żądania zwrotu udziału w nieruchomości naprawiają niekonstytucyjność obecnych regulacji, które ograniczały uprawnienia były właścicieli" – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.
Dalej przedstawiono cele proponowanej nowelizacji.
Realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2015 roku (sygn. akt SK 26/14)
W wyroku z 14 lipca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wynikająca z art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami zasada zwrotu nieruchomości w zakresie, w jakim uzależnia przewidziane w nim żądanie poprzedniego współwłaściciela wywłaszczonej nieruchomości lub jego spadkobierców od zgody pozostałych poprzednich współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców, jest niezgodna z Konstytucją.
Zgodnie z projektem ustawy, każdemu poprzedniemu właścicielowi bądź jego spadkobiercy zostanie przyznane uprawnienie żądania zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości. W sytuacji, gdy z wnioskiem o zwrot udziału nie wystąpiły wszystkie osoby, które są do tego uprawnione, starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej będzie zobowiązany do poinformowania ich o możliwości przyłączenia się do żądania zwrotu udziału. Zgodnie z projektem ustawy, przyłączenie się przez pozostałych współwłaścicieli lub ich spadkobierców do postępowania restytucyjnego będzie możliwe tylko w wyznaczonym terminie. W celu zapewnienia stabilności stosunków prawnych projektodawca proponuje termin trzech miesięcy na złożenie wniosku o zwrot udziału w wywłaszczonej nieruchomości, liczony od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o możliwości przystąpienia do postępowania zwrotowego.
Ograniczenie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości
W obowiązującym porządku prawnym wygaśnięcie roszczenia o zwrot wywłaszczonej nieruchomościami przewiduje wyłącznie art. 136 ust. 5 ustawy - w przypadku niezłożenia przez poprzedniego właściciela nieruchomości lub jego spadkobiercy w terminie 3 miesięcy wniosku o zwrot wywłaszczonej nieruchomości bądź jej części, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o możliwości zwrotu. Jednak w razie, gdy właściwy organ nie powiadomił poprzedniego właściciela nieruchomości lub jego spadkobierców o zamiarze użycia wywłaszczonej nieruchomości bądź jej części na cel inny niż określony w decyzji o wywłaszczeniu oraz o możliwości zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, uprawnienie do żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości nie wygasa.
Projekt przewiduje, że ograniczenie w czasie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości zamknie okres niepewności co do sytuacji prawnej zainteresowanych stron. Zaproponowane wyłączenie stosowania przepisu art. 136 ust. 1-5 ustawy po upływie 20 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, co powinno umożliwić przeznaczenie nieruchomości na inny cel, niż określony w decyzji o wywłaszczeniu.
Obecnie uprawnienie poprzedniego właściciela do zwrotu nieruchomości może powstać odpowiednio po 7 lub 10 latach od jej wywłaszczenia. Termin dwudziestoletni (od wywłaszczenia) uwzględnia okres powstania uprawnienia do zwrotu i 10-letni okres na realizację tego uprawnienia. Dziesięcioletni okres dochodzenia uprawnień do zwrotu jest zgodny z terminem przedawnienia roszczeń wynikającym z przepisów Kodeksu cywilnego.
Zob. projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (UB15).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?