Adopcja pełnoletniego lub inna opcja

Pytanie:

"Od 13 lat mam żonę z którą wychowuję dwójkę dzieci z jej pierwszego małżeństwa. Dzieci są pełnoletnie i nie utrzymują w ogóle kontaktu z ojcem biologicznym. Dzieci przyjęły również moje nazwisko i bardzo chciałyby, jak również ja, aby we wszelkich dokumentach mogły wpisywać mnie jako swojego ojca, bądź opiekuna a nie tamtego ojca. W związku z tym mam pytanie do powyższej sytuacji. Jak to zrobić, czy mogę je adoptować, czy mogą się one wyrzec tamtego ojca?"

Odpowiedź prawnika: Adopcja pełnoletniego lub inna opcja

Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża matki. Jeżeli dziecko ukończyło lat trzynaście, do nadania nazwiska męża matki potrzebne jest wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.

Skoro dzieci są pełnoletnie, na przeszkodzie stoją zapisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którymi przysposobić (adoptować) można osobę małoletnią, tylko dla jej dobra. Wymaganie małoletniości powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobienie. Ponadto przepisy przewidują jedynie możliwość "wyrzeczenia się" ojca w sytuacji gdy nie jest on ojcem biologicznym poprzez - w zależności od tego w jaki sposób zostało ustalone ojcostwo -zaprzeczenie ojcostwa, unieważnienie uznania. Jeżeli natomiast chodzi o kwestie majątkowe, można sporządzić testament. 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sophi 2013-05-03 12:14:41

    Mam chora siostre ktora wymaga opieki , jestemw jej wieku, niestety nie moge liczyc na opieke dla niej ani dla siebie ze strony swich dzieci .Chciałabym zaadoptować kogoś w wieku do 30 lat kto potem zadbał by o nas .Zdaje sobie sprawe ze to brzmi niedorzecznie ale musze pomyslec o przyszłości nie tylko swojej , moja siostra kategorycznie odmawia pójścia do domu opieki , nie jest ubezwłasnowolniona ( ma padaczkę ).Czy taka sytuacja jest możliwa


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika