Archiwizacja aktów notarialnych

Pytanie:

Kto i przez jaki okres zobowiązany jest do przechowywania aktów notarialnych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na mocy art. 90 ustawy Prawo o notariacie dokumenty obejmujące dokonane czynności notarialne, po upływie 10 lat od ich sporządzenia, notariusz ma obowiązek przekazać na przechowanie do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego. Natomiast zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 kwietnia 1991 r. w sprawie prowadzenia ksiąg notarialnych oraz przekazywania na przechowanie dokumentów sądom rejonowym w razie zaprzestania prowadzenia kancelarii notarialnej, akty i księgi notarialne oraz złożone na przechowanie dokumenty notariusz, który prowadził tę kancelarię, lub osoba wskazana przez radę właściwej izby notarialnej przekazuje do archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii. W konsekwencji, jeżeli od interesującej nas czynności minęło ponad 10 lat z całą pewnością oryginał aktu notarialnego został przekazany do właściwego ze względu na miejsce położenia kancelarii (dawniej państwowego biura notarialnego) sądu rejonowego. Podobnie rzecz się ma jeżeli kancelaria została zlikwidowana.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.1.2005

  Od 30 czerwca 2004 r. mniej zapłacimy u notariusza

  No i mamy nowe stawki. Opisane wyżej rozporządzenie Minister Sprawiedliwości wydał 28 czerwca 2004 r., a zaczęło ono obowiązywać już 30 czerwca 2004 r. Rozporządzenie wskazuje oczywiście stawki (...)

 • 21.11.2017

  Reforma Krajowego Rejestru Sądowego?

  Rządowy projekt przewiduje ułatwienia dla stron przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz przyspiesza i usprawnia działania sądu rejestrowego. Zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku (...)

 • 27.9.2007

  Które stawki taksy notarialnej się zmniejszą, a które wzrosną?

  26 września 2007 r. Minister Sprawiedliwości zdecydował o pierwszym w historii obniżeniu stawek taksy notarialnej. Zbigniew Ziobro podpisał rozporządzenie, które przewiduje obniżenie stawek (...)

 • 31.7.2007

  Jak tanio wykupić mieszkanie spółdzielcze?

  Z dniem 31 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje wiele zmian (...)

 • 21.4.2018

  Sprawozdania finansowe i zmiany w KRS

  Podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego będą wyłączone z obowiązku przekazywania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego, sprawozdania z badania oraz (...)