Badanie sprawozdania finansowego Spółdzielni

Pytanie:

"Od kilku lat badaniem sprawozdania finansowego spółdzielni mieszkaniowej zajmuje się ten sam biegły rewident. Daje się odczuć pewną zażyłość Zarządu z prowadzącym badanie. Rodzi to pytanie czy taka sytuacja tzn. kilkuletnie badanie sprawozdania finansowego przez tą samą osobę jest uzasadnione? Wyjaśnienie Zarządu idzie w kierunku znajomości problematyki przez biegłego i tendencją w spółdzielczości zmierzającą do zlecania bilansu tym samym osobom na kilka lat. Czy istnieją przepisy regulujące wybór podmiotu badającego sprawozdanie finansowe spółdzielni? Czy może wykonywać go bezprzetargowo ta sama osoba przez kilka lat? Do kompetencji jakiego organu należy wybór osoby badającej sprawozdanie finansowe spółdzielni? Bardzo proszę o wskazanie regulacji prawnych dotyczących tego tematu oraz komentarz do opisanej sytuacji."

Odpowiedź prawnika: Badanie sprawozdania finansowego Spółdzielni

W polskim systemie prawnym istnieją przepisy regulujące wybór podmiotu badającego sprawozdanie finansowe spółdzielni. Zgodnie z art. 66 ustawy o rachunkowości, badanie sprawozdania finansowego przeprowadza biegły rewident spełniający warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o sprawozdaniu. Bezstronność i niezależność nie jest zachowana, jeżeli biegły rewident: posiada udziały, akcje lub inne tytuły własności w jednostce lub w jednostce z nią stowarzyszonej, dominującej, zależnej lub współzależnej, z wyłączeniem udziału w spółdzielni mieszkaniowej; jest lub był w ostatnich 3 latach przedstawicielem prawnym (pełnomocnikiem), członkiem organów nadzorczych bądź zarządzających lub pracownikiem jednostki albo jednostki z nią stowarzyszonej, dominującej, zależnej lub współzależnej; w ostatnich 3 latach uczestniczył w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, sporządzaniu sprawozdania finansowego, stanowiącego przedmiot badania; osiągnął chociażby w jednym roku w ciągu ostatnich 5 lat co najmniej 50% przychodu rocznego z tytułu świadczenia usług na rzecz danej jednostki, jednostki wobec niej dominującej lub jednostek z nią stowarzyszonych, jednostek od niej zależnych lub współzależnych; jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym w linii prostej do drugiego stopnia lub jest związany z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli z osobą zarządzającą lub będącą w organach nadzorczych jednostki albo zatrudnia przy prowadzeniu badania takie osoby; z innych powodów nie może sporządzić bezstronnej i niezależnej opinii.

Jeżeli którykolwiek z powyższych zapisów uzasadnia wątpliwości co do bezstronności i niezależności przy wydaniu opinii, to wtedy takie badanie sprawozdania finansowego przeprowadzone przez biegłego rewidenta jest nieważne z mocy prawa (art. 66 ust 6 ustawy o rachunkowości). Szczególnie proszę zwrócić uwagę na punkt wyłączający biegłego rewidenta z przeprowadzenia sprawozdania finansowego w sytuacji, gdy chociażby w jednym roku w ciągu ostatnich 5 lat tenże biegły rewident osiągnął co najmniej 50% przychodu rocznego z tytułu świadczenia usług na rzecz danej jednostki. W takiej sytuacji wyłącza to jego bezstronność i sprawozdanie finansowe za dany okres podlegający badaniu jest nieważne.

Zgodnie z art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości wyboru biegłego rewidenta dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej. W spółdzielni organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe powinno być walne zgromadzenie, co wskazuje art. 38 par. 1 ustawy Prawo spółdzielcze. Jeżeli ani statut, ani inne akty uchwalone przez spółdzielnie nie stanowią o wyborze biegłego rewidenta, to jego wybór powinien być dokonany przez organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe spółdzielni, czyli przez walne zgromadzenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika