Bezczynność organu a odszkodowanie
Pytanie:
"W odpowiedzi na moją skargę na wójta odnośnie nie przekazania mojego pisma z dnia 9 czerwca 2008r. wg właściwości do starostwa, postanowieniem z dnia 30 lipca 2008r. SKO uznało pozostawanie organu (wójta) w bezczynności i wyznaczyło mu 7 dni na załatwienie sprawy. Postanowieniem z dnia 11 sierpnia 2008 r. wójt zawiadomił mnie o możliwości bezpośredniego pisma do starostwa bo to ono jest właściwe w sprawie. Sam jednak nadal nie przekazał pisma do dnia dzisiejszego. Czy bezczynność organu administracyjnego stwierdzona przez SKO jest podstawą do dochodzenia odszkodowania od gminy z art.417[1] § 3 kodeksu cywilnego? Czy konieczne jest potwierdzenie bezczynności przez WSA?"
Odpowiedź prawnika: Bezczynność organu a odszkodowanie
Zgodnie z art. 65 kpa, jeżeli organ administracji publicznej, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, niezwłocznie przekazuje je do organu właściwego. Przekazanie sprawy do organu właściwego następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
W opisanej sytuacji doszło do przekroczenia terminu załatwienia sprawy, w tym przypadku organ pozostaje w zwłoce. Podstawowym środkiem zwalczanie bezczynności jest zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie (określane również w praktyce jako zażalenie na bezczynność), na podstawie art. 37 § 1 kpa. Zażalenie to wnosi się do organu wyższego stopnia. W wyniku rozpatrzenia zażalenia organ wydaje postanowienie. Postanowienie to - z punktu widzenia procedury - pełni dwie funkcje. Po pierwsze rozstrzyga o bezczynności organu, a po drugie jest warunkiem formalnym złożenia skargi na bezczynność do sądu administracyjnego.
Jak więc wynika z powyższego, jeżeli organ administracji publicznej, pomimo postanowienia SKO, nadal pozostaje w bezczynności, należy wnieść skargę na bezczynność do wojewódzkiego sadu administracyjnego. Dopiero takie orzeczenie będzie podstawą do dochodzenia odszkodowania.
Warto również wskazać na art. 154 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zgodnie z którym, w razie niewykonania wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność oraz w razie bezczynności organu po wyroku uchylającym lub stwierdzającym nieważność aktu lub czynności strona, po uprzednim pisemnym wezwaniu właściwego organu do wykonania wyroku lub załatwienia sprawy, może wnieść skargę w tym przedmiocie żądając wymierzenia temu organowi grzywny. W § 4 niniejszego przepisu wskazano, że osobie, która poniosła szkodę wskutek niewykonania orzeczenia sądu, służy roszczenie o odszkodowanie na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Odszkodowanie, o którym mowa powyżej, przysługuje od organu, który nie wykonał orzeczenia sądu. Jeżeli organ w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku o odszkodowanie nie wypłacił odszkodowania, uprawniony podmiot może wnieść powództwo do sądu powszechnego.
W związku z powyższym, w opisanej sytuacji należy podjąć następujące kroki:
- wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego na bezczynność organu;
- po wydaniu orzeczenia wezwać organ pozostający w bezczynności do wykonania wyroku (jeżeli organ dobrowolnie go nie wykona);
- wezwać organ administracji publicznej (pozostający w bezczynności) do wypłaty odszkodowania za poniesioną szkodę;
- wnieść do sądu powszechnego powództwo o wypłatę odszkodowania na podstawie art. 417 kc (jeżeli organ administracji publicznej w terminie 3 miesięcy nie wypłaci kwoty odszkodowania).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?