Brak zgody na wejście na nieruchomość przez pracowników zakładu energetycznego

Pytanie:

"Na działce będącej moją własnością znajdują się urządzenia zakładu energetycznego. Czy mogę zabronić pracownikom zakładu wejścia na teren mojej nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Brak zgody na wejście na nieruchomość przez pracowników zakładu energetycznego

Obowiązek szeroko rozumianej eksploatacji urządzeń przesyłowych spoczywa na przedsiębiorstwie energetycznym. Pracownicy zakładu energetycznego muszą legitymować się odpowiednimi kwalifikacjami w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci określonych w szczególnym rozporządzeniu wydanym na postawie art. 54 ust. 6 Prawa energetycznego.  W zakresie swoich obowiązków będzie im przysługiwało prawo wejścia na cudzy grunt, nad którym przebiega linia energetyczna celem wykonania określonych prac. Prawo wstępu na Pana grunt będzie przysługiwało pracownikom zakładu energetycznego nawet wtedy, gdy nie funkcjonuje tzw. służebność przesyłu na rzecz tego zakładu. 

Jako podstawę prawną takich działań powołuje się często art. 124 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepis ten stanowi, że właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest obowiązany udostępnić nieruchomość w celu wykonania czynności związanych z konserwacją oraz usuwaniem awarii ciągów, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych  podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń. Jednak w swoich orzeczeniach sądy administracyjne wskazywały, że opieranie się na tym przepisie jako podstawie do wejścia na cudzy grunt wchodzi w grę tylko wtedy, gdy starosta wydałby decyzję ograniczającą sposób korzystania z nieruchomości na skutek wydania zezwolenia na założenie i przeprowadzenie przez nieruchomość określonych urządzeń przesyłowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika