Cesja wierzytelności a warunek rozwiązujący

Pytanie:

"Dłużnik mojego dłużnika chce kupić ode mnie jego jego dług. W projekcie umowy zawarł zapis, w którym zobowiązał się do zapłaty ceny w terminie 7 dni zaś brak dokonania zapłaty skutkuje odstąpieniem od umowy i automatyczną cesją zwrotną. Czy taki zapis jest ważny? Czy niezapłacenie ceny może skutkować przeniesieniem własności wierzytelności z powrotem na cedenta?"

Odpowiedź prawnika: Cesja wierzytelności a warunek rozwiązujący

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w projekcie umowy przelewu wierzytelności strony zawarły warunek rozwiązujący. Co do zasady warunek w umowie cywilnoprawnej, może mieć skutek zawieszający bądź rozwiązujący. Umowa zawarta pod warunkiem rozwiązującym przestaje wiązać z momentem spełnienia się warunku. Istotą warunku jest zdarzenie przyszłe i niepewne. Ziszczenie się warunku nie ma mocy wstecznej, chyba że inaczej zastrzeżono. Warunkowo uprawniony może wykonywać wszelkie czynności, które zmierzają do zachowania jego prawa. Warunek niemożliwy, jak również warunek przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społecznego pociąga za sobą nieważność czynności prawnej, gdy jest zawieszający; uważa się za nie zastrzeżony, gdy jest rozwiązujący.

Jak wynika z powyższego umowa przelewu wierzytelności może być zawarta z warunkiem rozwiązującym, a w związku z tym po ziszczeniu się tego warunku, umowa przestaje obowiązywać, a wierzytelność z mocy prawa przechodzi z powrotem na cedenta.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2002 r. (V CKN 111/2001), zgodnie z którym, "w umowie przelewu wierzytelności dla zabezpieczenia dopuszczalne jest zastrzeżenie warunku rozwiązującego, którego ziszczenie sie skutkuje ipso iure powrotem cedowanej wierzytelności do majątku cedenta".

Przepisy prawa zawarte w kodeksie cywilnym wyróżniają jedynie zakaz zawierania mowy z zastrzeżeniem warunku ani terminu w przypadku przeniesienia nieruchomości.

W związku z powyższym nie ma przeszkód w zawarciu umowy przelewu wierzytelności z warunkiem rozwiązującym, którego skutkiem będzie (w razie ziszczenia się tego warunku) automatyczne przejście wierzytelności na cedenta.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika