Cesja wierzytelności jako spłata długu

Pytanie:

"Klient jest nam dłużny za materiały budowlane. Sprawa została skierowana na drogę sądową. Na razie nie mamy nakazu zapłaty z sądu. Pozwany zaproponował spłatę zaległości poprze cesję, tj. spłatę zaległych nam płatności przez jego dłużnika. Rachunek naszego Pozwanego jest już obciążony przez Komornika na rzecz innej firmy. Czy dokonanie takiej cesji będzie wywoływało skutki prawne?"

Odpowiedź prawnika: Cesja wierzytelności jako spłata długu

Zasadniczo cesja wierzytelności przysługującej dłużnikowi może być sposobem spłaty prze niego jego długu. Problem rzeczywiście pojawia się w sytuacji, gdy wobec tego dłużnika wszczęto postępowanie egzekucyjne. Istotne jest czy komornik dokonał zajęcia wierzytelności, która ma być scedowana na Państwa. Jeśli tak się stało, cesja będzie bezskuteczna wobec tego postępowania egzekucyjnego i komornik będzie mógł żądać zapłaty od tzw. trzeciodłużnika (tj. dłużnika Państwa dłużnika). Umowa cesji teoretycznie będzie ważna, ale bezskuteczna, niejako, wobec komornika, które będzie mógł nadal prowadzić egzekucję z tej wierzytelności.

Przed podpisaniem umowy cesji należałoby zorientować się czy zajęcie komornicze objęło przedmiotową wierzytelność. Jeśli tak można spisać porozumienie i warto opatrzyć je datą pewną (z uwagi na możliwość próby zajęcia wierzytelności przez komornika). Warto rozważyć wpisanie do porozumienia oświadczenia dłużnika, że wierzytelność nie została zajęta i uzależnić  uznanie długu za spłacony od prawdziwości powyższego oświadczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika