Cofnięcie wniosku o podział nieruchomości

Pytanie:

"Jeden z dwóch współwłaścicieli wniósł do sąd pozew o zniesienie współwłasności. Po pewnym czasie okazało się, że projekt podziału mu nie odpowiada i wniósł o umorzenie postępowania /jako wnioskodawca/. Uczestnik postępowania /drugi współwłaściciel/ na to się nie zgadza. Czy w takim przypadku postępowanie ulegnie umorzeniu - zgodnie ze stanowiskiem wnioskodawcy czy też nie - zgodnie ze stanowiskiem uczestnika? Czy jest jakaś wykładnia prawna dla tego typu przypadku?"

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie wniosku o podział nieruchomości

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, zniesienie współwłasności następuje w trybie postępowania nieprocesowego. Postępowanie to wszczynane jest na wniosek, a gdy przepisy tak stanowią - także z urzędu. Zgodnie z art. 512 kodeksu postępowania cywilnego, po rozpoczęciu postępowania albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie cofnięcie wniosku jest skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w wyznaczonym terminie. Wobec tego cofnięcie wniosku o zniesienie współwłasności nie będzie możliwe bez Pana zgody.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jacek 2017-11-11 15:17:27

    A czy ustne cofniecie wniosku na rozprawie też mozna przyjąć za skuteczne


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika