Cudzoziemiec w przetargu na sprzedaż nieruchomości

Pytanie:

Czy obywatel Bułgarii, który obecnie przebywa na terenie Polski i posiada ważną kartę czasowego pobytu, może być dopuszczony do przetargu na sprzedaż nieruchomości? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy dotyczące przetargu zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami nie zawierają żadnych informacji o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, nie przewidują też żadnych przeszkód w tym zakresie. Należy się więc odnieść do ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Informacje w tym zakresie zawiera artykuł Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców

Cudzoziemiec może przystąpić do przetargu na zakup nieruchomości. Musi sobie jednak zdawać sprawę, że powinien odpowiednio wcześnie wystąpić o zezwolenie na nabycie nieruchomości. Termin wyznaczony na zawarcie umowy nie może być co prawda krótszy niż 7 dni, ale i tak może okazać się za krótki. Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość może ubiegać się także o przyrzeczenie wydania zezwolenia, promesę, która jest ważna przez rok. Samo zezwolenie jest ważne dwa lata.

Jeżeli cudzoziemiec nie będzie miał zezwolenia w dniu podpisywania umowy, to umowa ta będzie nieważna.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: